5 Adımda Kredi Notunu Yükseltme Taktikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kredi kartlarını ya da kredilerini ödeme düzenine göre yapılan değerlendirmelerde kullanılan puanlama şekline kredi notu adı verilir.

Kredi Notu

Çok kullanılan ve her zaman düzenli ödemeleri yapılan kartların limitleri de buna oranla yükseltmektedir. Bu limit yükseltme işlemi kartın düzenli ödendiğinin kanıtı olarak düşünülebilir.

Kredi notunu yükseltmek, gelecekte kullanılacak krediler için oldukça önem taşır. Çünkü bankalara yapılan kredi ya da kredi kartı başvurularında bu notlara bakılarak ödeme gücü belirlenmekte ve kredi ona oranla verilmektedir. Kredi notu düşük olan kişilere kredi verilmez ya da kefil gibi farklı şartlar sunularak kredi verme işlemi yapılır. Bu denli önemli olan kredi notunu yükseltmek için şunlar uygulanmalıdır:

  1. Kredi Kartı Kullanmak

Kredi notunu yükseltmek için kredi kartı kullanmak şarttır çünkü kişinin ödeme gücünü bankalar başka türlü test edememektedir. O yüzden eğer kredi kartı kullanmıyorsanız öncelikle istediğiniz bir bankadan kart almalısınız.

  1. Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

En önemli kısmı, ay sonunda ödeme yapılabilecek kadar kullanmaktır. Çünkü kredi notunu yükseltmek için kullanılan miktar geri ödenmelidir. Asgari tutardaki ödemelerde kredi notu olumlu etkilenmeyeceği gibi olumsuz da etkilenebilmektedir.

Advertisement
  1. Ödeme Günü Ne Kadar Önemlidir?

Kredi kartlarında 10 günlük bir ödeme süreci vardır. Kart ödemesini son güne bırakmak iyi bir fikir değildir. Son ödeme tarihini 1 dakika bile geçen ödemeler, gecikmiş ödeme olarak görünür. Böylece hem boş yere faiz ödenir hem de kredi notu bu durumdan olumsuz etkilenir. Ödemeyi hesap kesiminden hemen sonra yapmak en doğrusudur.

  1. Kredi Kartını Gerekli Durumlarda Kullanarak Kredi Notumu Yükseltebilir Miyim?

Kredi kartını aktif kullanmak ve harcamayı fazla yapmak, ödemesi düzenli olduğu taktirde kredi notunu yükseltir. Sadece ara sıra az miktarlarda kullanılan kartlar kredi notunu pek fazla etkilememektedir.

  1. Kredi Notumun Yükseldiğini Nasıl Anlarım?

Her hangi bir bankaya bireysel olarak gidildiğinde kredi notunu öğrenmek mümkündür. Bunun başka yolları olsa da en güvenilir yöntem budur.


Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply