Dolar Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir? Fiyat Nelerden Etkilenir?

0
Advertisement

Bilindiği üzere dolar yatırımcılar açısından dünyanın en çok tercih edilen ve en güvenilir yatırım araçları arasında görülmektedir.

Amerikan Doları

Kaynak : pixabay.com

Fakat yatırım aracı olarak doların kar getirebilmesi için, yatırımcılar tarafından bilinmesi gereken ekonomik terimler ve varsayımlar bulunmaktadır. Tüm bu ekonomik terim ve varsayımlar dolar fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Belirsizlik ve Risk Analizleri Doğru Bir Şekilde İncelenmelidir

Birçok dolar yatırımcısının en değer verdiği ve merak ettiği konuların başında dolar fiyatını etkileyen faktörler gelmektedir. Bun kavrayabilmek için öncelikli olarak bazı ekonomik terimleri doğru analizleri yapabilmek için bilmek gereklidir. Gerekli ekonomik terimler kavrandıktan sonra dolar fiyatını etkileyen etkenleri doğru bir şekilde analiz etmek için ülkedeki risk ve belirsizlik durumları takip edilmeli ve incelenmelidir.

Bunun için ekonomik haber servis eden son dakika haber ajansları takip edilebilir, aynı zamanda Bloomberg gibi son dakika gelişmelerden haberdar eden ve son dakika ekonomi haberi sağlayan dijital haber platformları takip edilebilir. Bu konu hakkında ülkemizden örnek verecek olursak; Türkiye, ABD ile siyasi anlamda kaygılar içeren bir durum ile karşı karşıya kalırsa(angajman, anlaşamamazlık, yaptırım gibi), ülkemizde mutlaka risk ve belirsiz durumu artacak, yabancı yatırımcılar ülkemize yatırım yapmaktan çekinecektir. Bu kapsamda doların fiyatı etkilenecektir.

Dolar

Kaynak : pixabay.com

Faiz Kararları Dolar Fiyatı Üzerinde Etkilidir

Dünya merkez bankası, Amerikan Merkez Bankasının ya da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının vermiş olduğu faiz kararları dolar fiyatını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda Amerikan Merkez Bankasının alacağı faiz artırımı kararı doları güçlü kılacakken, ülkemiz para biriminin dolar karşısında erimesini sağlayacaktır. Ancak Amerikan Merkez Bankası faiz indirimi kararı alırsa, durum tersine dönecek ülkemiz para birimi gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında güçlü bir duruş sergileyecektir.

Advertisement

Bu sitede yayımlanan hiç bir yazı, resim ve benzeri içerik YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece bilgi verme amaçlıdır.


Leave A Reply