Zcash (ZEC) Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? Güvenli midir?

0

Zcash, kripto para dünyasına 28 ekim 2016’da eklenen bir yan coin birimidir. Dijital ortamda ticaret ve para transferleri amacıyla, Zerocoin Electric Coin Company tarafından üretilmiştir.

Sistemdeki verileri en iyi şekilde saklayabilmek için uzman bilim adamları ve hackerlarla çalışılmıştır. Kripto para piyasasının en önemli ve büyük 20 kripto para biriminden birisi konumunda olan Zcash, kripto paranın market hacminin 520 milyon dolar seviyesini geçmiştir. Bazıları Zcash’i “Bitcoin para için http gibiyse Zcash https’dir.” şeklinde tanımlar.

Zcash (ZEC) Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? Güvenli midir?

Kaynak : z.cash

Yatırımcı şirketleri arasında; Pantera Capital, Digital Currency Group, Fenbushi Capital yer alırken yatırımcı kişiler arasında David Dacus, Roger Ver, Alan Fairless gibi birçok isim yer almaktadır.

Zcash’in Diğer Kripto Paralardan Farkı

Zcash gizlilik ve şeffaflık konusuna oldukça özen göstermektedir. Bitcoin’de adresinizi herkese açık şekilde paylaşmasanız bile Chainalysis ve Elliptic gibi belli şirketler bakiyenizi ve şimdiye kadar yapmış olduğunuz işlemleri görebilir. Zcash, Bitcoin’den farklı olarak “zk-SNARK” protokolü sayesinde kullanıcılarına tüm işlemlerinde  gizlilik ve anonimlik sağlıyor. Sadece doğru görümüm anahtarına sahip olanlar işlemleri görebilir. Yani kullanıcılar tam kontrol sahibidir.

Bitcoin’de kullanıcılar anonim olurken işlemler açıkça görünüyordu.  Zcash sisteminde ise işlemler de anonim kalabiliyor. Yani transfer yapan kişiler bu işlemin görüntülenmesini istemiyorlarsa tamamıyla gizli gerçekleşiyor. Hatta isteğe bağlı olarak parayı gönderdiğiniz kişi bile sizin gönderen bilgilerinizi göremiyor.Gerçekleştirilen anonim işlere Zcash sisteminde “korumalı işlemler” denir.

Advertisement

Zcash sisteminde, zk-SNARK teknolojisi ile her blok 10 dakika yerine 2 dakikalık daha hızlı ve basit sistemlerle örüntüleniyor.

İşlemlerin gerçekleştirilme aşaması olan işlenmesi ve doğrulanması için “Proof-of-Work” yani iş kanıtı yapısı kullanılıyor. Zcash, kullanıcının işlem doğruluğunu kanıtlamak için hesap açma protokolü ve elektronik lisans protokolü yerine hassas bilgiyi açığa çıkarmadan kanıtlayabileceği Zero Knowledge (sıfır-bilgi) kanıtlarını içeren yeni bir güvenlikli teknoloji kullanıyor.

Zcash Ne İşe Yarar?

Zcash;  hızlı, kolay ve güvenli şekilde para göndermeyi sağlayan sistem, koruma öncelikli formatta yaratılmıştır. Zcash uygulaması üzerinden cüzdan yaratabilir, alım-satım yapılabilir, birikim yapabilir, borsada yatırım yapabilir ya da madencilik yaparak para kazanabilirsiniz. Zcash’e ait iki farklı adres mevcut:

·     “t” harfi ile başlayan adresler,

tam olarak Bitcoin gibi işlemler herhangi biri tarafından görülebiliyor.

·        “z” harfi ile başlayan adresler,

Kullanıcılara anonimlik ve tam gizlilik sağlar. “Korunaklı”olarak tanımlanır.

Siber korsanlar ve hackerlardan parayı koruyan, güvenli  Zcash sistemi sayesinde bankalara ekstra para ödemeye gerek kalmadan işlem yapılabilir.

Zcash (ZEC) Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? Güvenli midir?

Kaynak : z.cash

Pazar Payı

Şirket ekibi ve kar amacı gütmeyen Zcash vakfının doğrudan blockchain fonundan finanse ediliyor.

Zcash toplamcoin  sayısı 21 milyonla sınırlıdır. Madencilik denilen bir süreç ile üretilmektedir.

2017 yılı sonunda 826 milyon Pazar payı verileri sundu.

 2018 itibari ile 1 ZEC = $ 118.69


Leave A Reply