Türk Savunma Sanayii tarafından geliştirilen insansız kara araçları (UGV’ler), Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile önde gelen savunma ve teknoloji şirketi ASELSAN arasında “mini tanklar” ın seri üretimi için anlaşma olarak ülkenin silah envanterine katılacak.

Hafif, orta sınıf, birinci seviye UGV’lerin prototip modellerinin açılmasının ardından Demir, orta sınıf ikinci seviye için ASELSAN ile yeni bir robot asistanının Türk güvenliği tarafından kullanılmak üzere teklif edileceğini de sözlerine ekledi. insansız hava taşıtlarının (İHA) etkin kullanımını daha önce ortaya çıkaran güçler.

Demir, sosyal medya hesabında Türk şirketi Katmerciler ile işbirliği içinde yürütülen bir proje kapsamında silahlı UGV’lerin ülkenin kara kuvvetlerine teslim edileceğini söyledi.

“Proje, keşif, gözetim, hedef tespiti gerçekleştiren, silah sistemlerini ve ihtiyaç duyulan diğer sistemleri gerçekleştiren UGV’lerin geliştirilmesi ve seri üretimini içeriyor. Araçlara uzaktan kumanda edilebilir ve üstün hareket kabiliyeti ile bağımsız olarak çalışabilir ”dedi.

ASELSAN şimdiye kadar Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) insansız sistemler alanında çeşitli ulusal ve ileri teknoloji ürünleri sağlamıştır. Güvenlik güçleri yıllardır insansız hava, deniz ve kara araçları ile bomba sökme robotları kullanıyor.

ASELSAN ve Katmerciler’in bir süredir üzerinde çalıştıkları ve genellikle “mini tanka” benzeyen silahlı UGV, son kullanıcı görüş ve önerileri doğrultusunda geliştirildi.

Uzaktan kumandalı, otonom araçlar çok düşük bir termal patika verirken çalışır ve elektrikli ve hibrit modellerde gelir. Güçlendirilmiş dolaşım sistemleri ve süspansiyonu ile araç hem arazi hem de yol koşullarında üstün performansa sahiptir.

Araçlar, tüm sürüş koşullarında (% 60 eğimler dahil) dengelenmeye izin verir, yüksek ateşleme kapasitesine, yüksek hız ve hareket kabiliyetine, etkili zırha ve çeşitli silah sistemlerine sahiptir. Bir uydu bağlantısının entegrasyonu ile kontrol aralığı da sınırsız hale getirilebilir.

Platform, ağır ve hafif silahların kullanımını komuta edebilen ve keşif gözetleme araçları, hasta taşıma araçları, kargo taşıma araçları, roket platformları ve amfibi iniş araçları ile bağlantı kurabilen konfigürasyonları sayesinde kullanıcıya çok çeşitli seçenekler sunuyor.

Araç, çevresi ve belirlediği hedefler hakkında merkezi komuta, bölgeyi haritalama ve devriye gezerken çevreyi izleme hakkında bilgi gönderebilecektir. ASELSAN’ın Sarp Stabilize Gelişmiş Uzak Silah Sistemine entegre edilmiş versiyon ile araç aynı zamanda hedefi otomatik olarak tespit edip yok edebilecek.


Leave A Reply