VeChainThor adıyla da bilinen VeChain, bir blok zincir kuruluşudur. Asıl hedefi dağıtılmış bir iş ekosistemi kurmak olan kuruluş, ekosistemi tamamen şeffaf bilgi akışı sağlamasının yanı sıra yüksek hızda değer aktarımı da sağlıyor.

VeChain projesi yaklaşık olarak iki yaşında. Ancak daha şimdiden piyasada bulunan ürünlerini kullanan kullanıcıları bulunuyor.

VeChain kullandığı teknolojileri sayesinde bir tedarik zinciri ile ürünleri kolayca takip edebiliyor. Bunun yanı sıra, ürün özgürlüğünü sağlayıp kalitelerini de belirleyebiliyor. Bu sayede ürünlerin hangi kalitede olduğunu bilinebiliyor.

Başta bir tedarik zinciri şirketi olarak kurulan VeChain, yakın zamanda bir DApp platformu kurmayı planlıyor.

VeChain platformu, ürün takibi için blok zincir teknolojisi ile VeChain platformunun kendi üretmiş olduğu chipi kullanıyor. RFID okuyucuları, QR kodları ya da NFC chipleri gibi IOT öğelerine uygulanabilen bu chip, VeChain ürün kalitesini garanti ediyor.

Advertisement

VeChain tedarik zinciri lojistiğine bakcak olursak, basitleştirilmiş ürün takibi sayesinde kendi ürünlerini taklit ürünlerden korumanın dışında lojistiği de iyileştiriyor. Bildiğiniz gibi; lojistik, karışık ve işletmeler arasında farklılık gösterir. Bu sebeple ürün takibinin bir tedarik zinciriyle yapılması çok zahmetli oluyor. VeChain platformunda ise ürünlerin akıllı chipini taratıp ürün ile ilgili tüm verilere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu şekilde işletmeler de ürün ile ilgili bilgilerin doğruluğundan emin oluyorlar.

VeChain Token (VET)

VET, şirketlerin ve işletmelerin kullanacağı bir token. Sirketler ve işletmeler, blok zincir üzerinden iş aktivitelerini yönetmek için VeChain Token’i kullanacak. VET tokeni bulunan şirketler VeChainThor blok zincirinde daha öncelikli olacak. Ayrıca, VET sahibi olan işletmelere akıllı kontratlar tasarlayabilmeleri aynı zamanda blok zincirde bulunan DApp’leri yönetebilmeleri için THOR dağıtılacak. Her bir VET 0.00042 Thor’a tekabül edecek.

VeChain’de Nodelar

VeChain platformunda bulunan nodelar:

1. Fırtına Nodeları

min. 50000 VET olan 20 gün varlık süresi bulunan nodelar

2. Thrudheim Madternodeları

min. 150000 VET olan 30 gün varlık süresi bulunan madternodelar

3. Güç Nodeları

min. 10000 VET olan 10 gün varlık süresi bulunan nodelar

4. Mjolnir Masternodeları

min. 150000 VET olan 30 gün varlık süresi bulunan masternodelar


Leave A Reply