Türkiye’nin İşsizlik Oranı Şubat ayında %13,6 oldu…

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’de işsizliğin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 puan gerileyerek bu Şubat ayında% 13,6’ya düştüğünü açıkladı.

İşsizlik

15 yaş ve üstü işsiz sayısı Şubat ayı sonunda yıllık 502.000 adet azalarak 4.23 milyona geriledi.

Aylık bazda, Şubat ayı rakamı da yüzde 0,2 puan düşerken Ocak ayında işsizlik oranı% 13,8 oldu.

Resmi veriler ayrıca tarım dışı işsizliğin aynı dönemde 1,5 puan azalarak% 15,4’e düştüğünü göstermiştir.

15-24 yaş aralığındaki gençler de dahil olmak üzere genç işsizlik oranı Şubat ayında yıllık bazda 1,7 puan azalarak% 24,4 oldu.

TÜİK, “Çalışan sayısı, Şubat 2020 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 602.000 azalarak 26,8 milyon kişiye geriledi.” Dedi.

İş gücüne katılma oranı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 puan azalarak yüzde 49,9’a gerilemiştir.

Erkekler için işgücüne katılma oranı 2,4 puan düşerek% 69’a, kadınlar için yıllık yüzde 2,8 puanlık düşüşle% 31,2 olmuştur.

TÜİK ayrıca, kayıt dışı istihdam oranının – ana meslekleri ile ilgili sosyal güvenlik olmadan çalışanlar – Şubat ayında% 30 olduğunu ve Şubat 2019’a göre 3,5 puanlık bir düşüşe işaret ettiğini bildirdi.

Enstitü, bir sonraki aylık istihdam rakamlarını 10 Haziran’da açıklayacak.

Pandemi öncesi iyileşme

Gedik Yatırım’dan bir ekonomist olan Erol Gürcan, aylık düşüşün, koronavirüs pandemik isabetinden önce devam eden toparlanma eğiliminin bir sonucu olarak görülebileceğini söyledi.

Gürcan, “Bu durum ilk bakışta olumlu görünse de, işsizlik oranındaki azalmanın (işgücü) katılımındaki düşüşten kaynaklandığını belirtmeliyiz.” Dedi.

Türkiye’de Mach’ın ortasında ilk COVID-19 vakası bulunduğundan Gürcan, salgının Şubat ayı verileri üzerindeki olumsuz etkisinin çok sınırlı olduğunu söyledi.

Bakan, istihdam rakamlarındaki mevsimsel artışların potansiyel etkilerinin, virüsün ekonomik serpintisi nedeniyle bu yıl gelecekteki veriler için çok sınırlı olacağını vurguladı.

Gürcan, “Buna ek olarak, bazıları geçici olan istihdam düzeyini korumayı amaçlayan teşviklerin ne kadar etkili olacağını tahmin etmek hala zor.” Dedi.


Leave A Reply