Pazartesi günkü verilere göre, Türkiye’nin dezenfektan ürün ihracatı, yılın ilk dört ayında on kattan fazla artış kaydetti.

Çünkü koronavirüs pandemisi bu tür ürünlere olan talebi bir yıl önce 8,6 milyon dolardan 90 milyon dolara çıkardı. İstanbul Kimyasallar ve Kimyasal Ürünler İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından açıklanan veriler, dünya çapında birçok işletmenin geçici olarak kapanmasına neden olan salgın sırasında hijyen kaynaklarının ülkeye önemli bir döviz girdisi sağladığını ortaya koydu.

Ocak-Nisan döneminde, etanol bazlı geleneksel kokulu Türk dezenfektanındaki dezenfektan ve kolonya ihracat artışı dışında, ihracat geçen yıl 2.7 milyon $ ‘dan 7.5 milyon $’ a ulaştı.

Dernek tarafından beyanda yer alan İKMİB yönetim kurulu başkanı Adil Pelister, ihracat kısıtlamalarının kaldırılması ve yeni üretim hatlarının oluşturulmasıyla bu artış eğiliminin hızlanacağını belirtti.

“Pandemi dönemindeki ihracat kısıtlamalarına rağmen, geçtiğimiz yılın Ocak-Nisan dönemine kıyasla dezenfektan ihracatında bir artış yaşadık,” diyerek, normalleşme süreçlerinin dünya çapında ilerlemesine rağmen temizlik, hijyen ve dezenfektan kullanım alışkanlıklarının uzun vadede olmak, artan trendi daha da hızlandırmak.

İç talep% 40 arttı

Pelister, Nisan ayında bu ürünlere olan talebin yurt içinde% 30 civarında% 40’a yükseldiğini ve bazı firmaların bu ürünlerin üretimini artırdığını söyledi.

Tıbbi, kozmetik ve kimyasal maddelerin ihracatı için ön izin şartının kaldırıldığını belirten Pelister, dış satışların tekrar artış kaydedeceğini söyledi.

Yorum Yazmak İstermisiniz?