Tavuk Çiftliği İçin Devlet Destekli Hibe Kredi

0

Girişimciler tarafından her dönem ilgi odağı olmayı başaran tavuk çiftlikleri aslında sadece tavukların bulundukları çiftlikler değildir. Bu çiftliklerde diğer kanatlı hayvanlar da bulunabilir. Bunlar kaz, hindi, bıldırcın ve deve kuşu gibi birbirinden farklı hayvanlıdır. Bu tür bir çiftlik kurmak isteyen kişilere devletin farklı kurumları destek vermektedir. Tavuk çiftliği için devlet destekli hibe kredi de bunlardan bir tanesidir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Hakkında

Devlet tarafından farklı alanların desteklemesi amacıyla krediler verilmektedir. Bu alanlar incelendiğinde üretimle ilgili olduğu görülecektir. Tavuk çiftliği de direk olarak üretim yaptığı için devlet tarafından desteklenir. Yapılacak projeye göre bu destekleme hibe kredi şeklinde olabileceği gibi faizsiz kredi şeklinde de olabilir.

Tavuk Çiftliği İçin Devlet Destekli Hibe Kredi Nereden Alınır?

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler, hibe kredi almak için KOSGEB’e başvuru yapması gerekiyor. Hibe krediyi KOSGEB vermektedir fakat bunun için istenen şartların tamamının sağlanması gerekmektedir. Dolayısıyla da bu kurum her isteyene hibe kredi vermemektedir.

Tavuk Çiftliği İçin Devlet Destekli Hibe Kredi Başvurusu

Tavuk çiftliği için devlet destekli hibe kredi başvurusu yapacak kişilerin öncelikle KOSGEB tarafından açılan girişimcilik kursuna katılmasına ve buradan başarılı olarak girişimcilik sertifikası alması gerekiyor. Bu kurs 81 ilde zaman zaman veriliyor ve ne zaman verileceği kurumun resmi internet sitesinden duyuruluyor. Girişimciler bu siteyi takip ederek kursun zamanını öğrenebilir.

Sertifikayı alan kişileri hibe krediyi alabilmesi için detaylı bir proje yaparak KOSGEB’e başvuru yapması gerekiyor. Bunun çiftliğin nerede ve nasıl kurulacağı ile ilgili hususların da ayrıntılı olarak anlatılması ve olası maliyetlerin buraya eklenmesi çok önemlidir.

KOSGEB Başvurularının Değerlendirilmesi

Tavuk çiftliği için devlet destekli hibe kredibaşvurusunun ardından KOSGEB içerisinde bulunan ilgili kurullar detaylı bir inceleme ve değerlendirme yapmaktadır. Projede gösterilen harcamaların gerekliliği ve tutarları incelenmektedir. Daha sonra bunlara göre kurullar tarafından verilecek kredi miktarı ve bunun ne kadarının hibe olacağı belirlenmektedir. Bu değerlendirmelerin sonucu ilgili kişiye bildirilir ve başvurunun kabulü halinde kredi hibe olarak verilir.

Yorum Yazmak İstermisiniz?