Synthetix Network Token Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Synthetix network, Ethereum alt tabanı ile çalışan Avustralya merkezli bir proje olarak karşımıza çıkıyor. SNX, gerçek dünyadaki değerlere karşılık olarak on-chain yani zincir içi varlıkların oluşturulmasına yardımcı olan, sistemde “decenteralized” vizyonunu ön gören bir platformdur.

Synthetix Network Token Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Aynı zamanda bir stabil coin projesi olması ile birlikte de, günümüzün trendi olan stabil coinlerin arasında dikkat çekici bir yerdedir. Şirket merkezi otoriteye dayanmayan, eşler arası (peer-to-peer) bir ödeme ağı ve fiyat istikrarına sahip token’a dayalı bir sistemle piyasada geniş bir işlem hacmine sahiptir.

Stabil Coin Piyasası ve Synthetix Network Token

Stabil coin bir tür kripto para türüdür. Ancak kripto paralar kırılgan ve değerleri sabit olmadığı için bazı durumlarda kullanılmaları oldukça riski ve zordur. Stabil coinlerin önemli bir kısmı altın, Dolar, Euro ya da herhangi başka bir global ürünle desteklenir. Bu sayede diğer kripto paraların gösterdiği kırılganlıktan arındırılmış ve işlemlere şeffaflık katılmış olur. Sytnthetix Network projesi gibi Stabil Coin üreticisi firmalar değeri sabitlenmiş ürünlerden bir rezerv oluşturur. Piyasaya sürülen kripto para karşılındaki endekslenmiş ürünün de piyasaya açık şekilde gösterilir. Bu sayede değer sabitlenmiş oluyor. Alış veriş birimi olarak kullanılan stabil coinler sayesinde iki tarafta tam olarak ne kadar ücret ödeyeceğini biliyor ve değişken piyasalardan bağımsız yatırım yapma fırsatı buluyor.

Synthetix Network token platformunun desteklediği varlıklar arasında sUSD, sAUD ve sKRW gibi sentetik fiat para birimleri, altın gibi sentetik emtialar ve öz kaynak endeksleri gibi karmaşık varlıklar bulunur. Synthetix, ağ yapısında volatiliteyi yani değişkenliği azaltmak için çift tokenlı bir sistem kullanıyor. İlk tür, SNX ikincisi ise özellikle sentetik değerler için Synths. Synths, sözleşme gereği kilit altında tutulur ve Synthetix Network token tarafından teminat altına alınır. Bu çift aşamalı teminat sistemi kullanıcıların akıllı sözleşmeler aracılığı ile doğrudan Synths arasında Exchange yapmalarını sağlayarak, 3. tarafa yönelik gereksinimi ortadan kaldırıyor.

Advertisement

374.231.544 ₺ değerindeki piyasa değeri ve ortalama 9.087 ₺ değerindeki günlük hacmi ile geniş bir işlem ağına sahip SNX sıkça yatırımcılar tarafından tercih edilen bir stabil coindir. Ayrıca merkezi olmayan platformu ile zamanın ihtiyaçlarına ve trendine ayak uydurmuştur.


Leave A Reply