Stellar Lumens Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

0

İlk olarak, Stellar Lumens’i kısaca tanımlayalım. Stellar Lumens; uluslararası ödeme kolaylığı sağlayan, blockchain teknolojisi ile geliştirilmiş, açık kaynaklı bir sanal para birimidir.

Stellar (XLM) Coin Logo

Kaynak : Stellar.org

2014 yılında Stellar ağı tarafından geliştirilmiştir. 2015 yılında ise ağ ve kripto para arasında yapılan ayrım ile birlikte farklılaşarak Lumen adını almıştır. Bahsedilen Lumen’den toplamda 100 Milyar adet üretilmiştir. Dolaşıma katılan Lumen ise 17,877,841,108 adettir. Geri kalan Lumen’ler ise bizzat şirket tarafından korunmaktadır.

Peki, Stellar Lumens’in diğer kripto para birimlerinden farkı nedir diye soracak olursanız. En önemli farklarından birine söz ederek başlamak yerinde olacaktır. Stellar Lumens, diğer birçok kripto para biriminden farklı olarak, doğrudan ağında para alışverişi yapmaya imkan tanımaktadır. Bu durum da işlem kolaylığı sağlayarak yatırımcısına harcadığı zaman olmak üzere birçok avantaj sağlar.

Stellar, her gönderim işlemi için 0,00001 Lumen ücreti almaktadır. Bu ücret Lumen transferini çok ucuz bir hale getirmektedir ve aynı zamanda ağa sızmaya çalışan kötü niyetli kullanıcıların önünde de bir engel oluşturmaktadır. Böylece yatırımcısına ucuz ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır.

Stellar (XLM) Coin Logo

Kaynak : Stellar.org

Stellar kullanıcılarının, ağ içinde kullanılabilen her bir cüzdanında 20 Lumen bulunması gerekir. Bu şart, kullanıcı hesaplarının özgün olmasını ve ağda daima bir trafiğin olmasını sağlar. Ayrıca Lumens, farklı kripto para birimleri arasında ve doğrudan değişim kuru olmayan kripto para birimleri arasında değişim yapılmasını sağlayarak bir köprüm görevi görmektedir.

Advertisement

Tüm bu avantajlar ve işlevsellik ile yatırımcıyı kendine hızla çekmekte olan Stellar Lumens’in, Stellar Lumens Lobstr Mobil Cüzdan ve Stellar Lumens Lobstr Mobil Cüzdan olmak üzere iki cüzdanı vardır. Cüzdanların birisi İOS ve android diğeri windows , Mac ve Linux tarafından desteklenmektedir.

Geleceğin bankacılığı gözüyle bakılan Stellar platformunda işlem yapan tüm yatırımcılara kazançlı günler dileriz…


Leave A Reply