Steemit Nedir, Nasıl Kullanılır? Steemit Hakkında Bilgi

0

Bir blok zinciri olan Steemit platformu, kullanıcıların içerik paylaşarak, yorum yaparak ve en iyi paylaşımları keşfederek token kazandığı bir platformdur.

Steemit Nedir, Nasıl Kullanılır? Steemit Hakkında Bilgi

Kullanıcılar platform üzerinde beğendikleri içerikleri onaylarlar. Oy sayısının yükselmesine bağlı olarak sistemin ürettiği Steem Token ve Steem Dolar ödül olarak alınır. Sistemde her bir Steem doları 1 Amerikan dolarına eşittir ve sabittir. Sistemin ürettiği birincil para birimi Steemdir. Likit bir yapıya sahip olan Steem ve Steem Dolar ile borsada işlem yapılabilmektedir. İç pazarda ise Steem Dolar Steeme dönüştürülebilmektedir.

Steemit’te Oylama Sistemi

Kullanıcının ürettiği içerikler oylandıkça, içeriğin ana sayfaya çıkma ihtimali yükselmektedir. Paylaşılan bu içeriklere gelen oyların artması ile kullanıcının değeri artmaktadır. Oyu fazla olan üyelerin, oyu az olan üyelere göre başkalarına verdiği oylar parasal anlamda daha da değerlenmektedir. Burada en önemli şey alınan oy sayısıdır. Kazanılan tokenler paylaşımların altında herkes tarafından görülebilmektedir.

Steem Power

Steem ve Steem Dolar olmak üzere iki tokeni bulunan blok zincirinin sadece sosyal ağda kullanılan ve Steem Power olarak adlandırılan bir tokeni daha bulunmaktadır. Platforma ilk üye olanlara az miktarda Steem verilir ve bu Steemler ağ içinde Steem Power’a dönüştürülebilir. Likit olmayan Steem Power’ın borsa üzerinde ticareti bulunmamaktadır. Steem Power’ı fazla olan kullanıcının oyu ve içerik üzerindeki etkisi daha fazladır. Bu token, kullanıcının sistem üzerindeki gücünü gösterir. Oy kullanma bu tokenin miktarını etkilediği için herkes sık sık oy kullanamaz.

Advertisement

Steemit’de Nasıl Para Kazanılır?

Kullanıcı ağa ilk katıldığı zaman herhangi bir gücü yoktur. Platform üzerinde zaman geçirdikçe ve itibarlı kullanıcılarla iletişime geçtikçe kazanmaya başlanır. Ağda Whale(balinalar) ve Dolphin(yunuslar) vardır. Herkesin oyunu almak istediği kişiler balinalardır. Bunların oyu çok değerlidir ve verdikleri oy başına 100 dolar kazanılır. İlk oylanan içeriğe 0,01 dolar gider. Kullanıcılar, Steem Power’ları arttıkça ve 10 dolar seviyesine ulaştığında Yunus olarak adlandırılırlar. 100 dolarlık değere ulaşıldığında ise balina olarak adlandırılırlar. Bunun yanı sıra kullanıcı çok oylanan bir içeriği keşfettiyse Küratör olarak adlandırılır. İçeriklerin oylanmasından 7 gün sonra kazanılan para hesaba aktarılır.


Leave A Reply