Steem, bir blockchain platformu olan Steemit’e ait bir kripto para birimidir. Canlı, sürekli olarak büyüyen ve aktif bir ekonomi yaratarak var olan sosyal medya anlayışını değiştirmeyi planlayan Steemit platformu, kullanıcılarının ürettiği her yeni içeriği ödüllendiriyor.

Nasıl Çalışır?

Steem blockchainine dayanan sosyal medya platformları arasında yer alan Steemit.com, birçok aktif kullanıcıya sahiptir. Steem blockchainine dayanan sosyal medya platformlarında bulunan tüm veriler sabit bir deftere kaydediliyor. Ayrıca, kullanıcıların ürettiği içerikleri Stem tokenleri ile ödüllendiriyor. Bu sayede kullanıcılar ürettikleri her içeriği paraya çevirebiliyorlar. Steemit platformu, her ne kadar Reddit’e benzese de kullanıcılara platforma sağladıkları katkılara göre ödüllendirmesi ile Reddit’ten ayrılıyor.

Steemit Ağı

Steemit ağı, her gün yeni bir Steem birimi üretip kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar bu steem tokenlerini istedikleri herhangi bir kripto para borsasında kullanabiliyor. Tokenlerin neye göre dağıtıldığına gelecek olursak, platformdaki etkinliğine göre diyebiliriz. Yani, kullanıcı, başka herhangi bir kullanıcının gönderilerini oylama, beğenme ya da yorum yapma gibi etkinlikleri gerçekleştirme miktarına göre Steem tokenlerden kazanabilme hakkına sahip oluyor. Mesela; kullanıcılara, 2016 yılından 2019 yılına kadar toplamda 40,154,371 dolar değerinde steem tokeni dağıtılmış.

Smart Media Token (SMT), Steem blockchainine özgü bir kripto para birimidir. SMT ile kullanıcılar diledikleri online içerikleri paraya çevirebiliyor. SMT’ler, Ethereum blockchaininde bulunan ERC20 tokenlerine benzerdir ancak farklı olarak Proof of Brain algoritması ile çalışır. Tabii bir de SMT’lerde içerik üreten kullanıcılara ödül verilmesini sağlayan bir sistem de bulunuyor.

Nereden Alınır?

Bildiğiniz gibi; Steem blockchaini, dünyanın farklı yerinden katılan katılımcıların oluşturduğu bir topluluk tarafından yönetilmekte. Bitcoin ve Ethereum’dan çok daha hızlı işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip olan Steem, bu özelliği ile yatırımcıların dikkatini çekiyor. Ayrıca, steemi kullanıp ürettiğiniz içeriklerden gelir sağlarken yaptığınız işlemler için hiçbir ücret ödeme zorunluluğunuz bulunmuyor. Şu anda piyasa değeri 0.16 dolar olan Steem’i kripto para borsalarından temin edebilirsiniz.

Advertisement

Leave A Reply