Sıfır Kilometre Araç Kredisi Nasıl Çekilir? Şartlar Nelerdir?

0

Sıfır kilometre araçlar için nasıl kredi kullanabilirsiniz. Sıfır kilometre araç kredi özellikleri ve şartları hakkında kısa bilgilendirme yazısı.

Sıfır Kilometre Araç Kredisi Çekme Şartları :

Öncelikle sıfır kilometre araç almak için almak istediğiniz araç bayisi ile görüşmelisiniz. hemen hemen her bayi mutlaka bir banka ile kredi anlaşması içerisindedir ve yakın temas içerisindedir. Sıfır araçlarda aracının bedelinin tamamına kredi alamazsınız. Sıfır araçlar kredi destek oranları merkez bankası tarafından belirlenmiştir ve dönem dönem yeni çıkan yasalar ile bu düzenlemelerdeki yüzdelik oranlar değişkenlik göstermektedir. %75’ine kadar sıfır araçlar için kredi kullanabilirsiniz ancak bu oran her zaman değişkenlik gösterir bu oranı mutlaka bankaya ya da araç bayisine sorun.

Sıfır araba banka kredi vadeleride hem devletin koyduğu sınırlar içerisinde olmak zorundadır hem de bankaların kredi politikalarına uygun olmalıdır. Bazı bankalar 60 aya kadar bu oranı vadelendirirken bazı bankalarda bu vade süresi 48 ay ile sınırlıdır.

Sıfır Araç Kredisi Alırken istenen Belgeler:

Öncelikle kimlik belgeniz ve gelir durumunuzu belgeleyen belgeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Eğer ki maaş aldığınız bankadan bu krediyi çekerseniz bunlara da ihtiyacınız olmaz. En azından gelir belgesi ibra etme zorunluluğunuz olmaz. Ayrıca bayinin size vereceği proforma fatura belgesininde bankaya ulaştırılması zorunludur. Proforma fatura bankaya ibraz edilmez ise araç kredisi alamazsınız.

Aracın satım alınmasından sonra ise aracın faturasını da bankaya ibraz etme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Şunu da unutmayın ki aracı kredi ile aldıktan sonra aracınıza banka rehin koyacaktır ve sizler kredinizin ödemesi bitene kadar bu rehini kaldıramazsınız. Aracınızın rehini krediniz bittikten sonra otomatik olarak kalkar ve bunun için bankalara herhangi bir ekstra ücret ödemek zorunda değilsiniz. Aracınızın rehin durumunu e-devlet sitesine girerek kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca birçok banka araç kredisi olduğu müddetçe sizden kasko yapmanızı da şart koşabilir. Bu şart için mutlaka ama mutlaka bankanız ile bir mutabakata varmanız gerekmektedir. Mutabakat genellikle böyle durumlarda bankanın politikaları yönünde olur.

Yorum Yazmak İstermisiniz?