Senetle Para Veren Kuyumcular

0

Piyasada senet ile ya da ipotek karşılığı olarak ya da kredi kartınıza belirli bir ücret karşılığı taksitli borç para veren kuyumcu ya da diğer ismi ile tefeciler hakkında bir yazı

Konut Kredisi ya da İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

Kaynak : pixabay.com

Her dönem piyasada senet ile altın ve para veren ve bu şekilde borçlarından kurtulabilmek için bu tarz borçlanmalara meyil veren insanlar yer alacaktır. Bu insanlar tabii ki de sırf zevkleri için bu tip risklere girmiyorlar. Tefeci olarak nitelemek istemesek bile piyasada bu şekilde tanınan bu işletmeler bazen kuyumcu olarak bazen de farklı tarz şirket ismi altında hizmet vermektedirler.

Ancak bir noktada bu tarz senet ile borç veren kuyumcu ya da tefecilerin bankalardan ayrılan önemli bir noktası var. Öncelikle size verecekleri borcun karşılığı verecekleri paranın faizinin bir kontrolü yok. Bu borcuda ödeyemezseniz başınıza ne gibi bir felaketin geleceğinin de bir sınırı yok. Yani her şeyinizi kaybedebilirsiniz. Sadece işiniz ve maddi durumunuz değil aile yuvanız dahi yıkılabilir.

Kredi kartına da taksit ile borç veren kuyumcuların olduğu bilinmekte. Ancak bu da kişi için bir nebze daha mantıklı gözükse bile bu da mantıklı bir yaklaşım değildir.

Bir bankaya borcunuz var ve bu borcu ödeyemediğiniz için daha yüksek faiz ile ya da kredi kartınıza taksit yapılarak nakit para almanın sizi kurtarabileceğine inanıyorsanız lütfen bu düşünceyi kafanızdan silin. Bazı web sitelerine umutsuzluğa düşmüş kişilerin %20 faiz ile dahi borç para alabilirim tarzında yazılar yazdıklarını görüyoruz. Hele hele taşınmazınızı ipotek ettirerek tefecilerden borç almak bir binanın çatısından paraşütsüz atlamak kadar tehlikelidir.

Eğer ki tefecilerden almış olduğunuz borcu geriye ödeyemezseniz öyle büyük borçlar altına yeniden girersiniz ki eski banka borçlarınızı mum ile ararsınız. KESİNLİKLE KUYUMCU, EMLAKÇI YA DA BAŞKA BİR İSİM ALTINDAKİ ŞAHIS YA DA KURUMLARDAN SENET İLE YA DA İPOTEK İLE BORÇ ALMAYIN.

Belirli bir ücret karşılığı bankalardan kredi çıkartırız diyen kişilere de lütfen mesafeli durun. Böyle bir meslek dalı yoktur. Bankalar zaten sizin Findeks Kredi Notunuz düşük ise zaten kredi alamazsınız. Ancak bankalar ile borç konusunda anlaşabilmek daha da kolaydır. EN olmadı zaten sizden tahsil edemedikleri borçları Varlık Yönetim Şirketlerine satıyorlar. Bu şirketler ile de anlaşıp borçlarınızı daha makul bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Öncelikli olarak yakınlarınızdan borç almaya bakın. Bulamama ihtimaliniz yüksektir ama siz yine de bir deneyin. Daha sonra varsa arabanızı ya da satabileceğiniz eşyalarınızı satın. Biraz sıkışıp gereksiz tüm harcamalarınızdan vazgeçin. Tabii borçlarınız bu tarz şeyler ile altından kalkılamayacak kadar çok olabilir ama ne olursa olsun ben tefecilerden para alayım sonra işlerimiz düzeltir öderim tarzında bir yaklaşıma sakın girmeyin. Bu binde bir ihtimaldir ve genelde bu tarz bir mantık ile borç para alanların sonu hiç de iyi olmamaktadır.


Leave A Reply