Para Biriktirme Yolları

0

Nasıl para biriktirilir? Para biriktirmek isteyenler için düzenli olarak para biriktirme alışkanlığı kazanma yolları.

Para Biriktirme Yolları

Birikim bir alışkanlıktır. Dişlerimizi fırçalamak gibi hayatımızda sürekli yaptığımız bir ekonomik davranış biçimidir. Burada faydası olabilecek bir 21 kuralı vardır. Bu kurala göre 21 kere ard arda birikim yapabilenler (21 hafta olabilir yada 21 gün veya 21 ay) hayat boyu birikim yapabilme alışkanlığına sahip oluyorlar.

Para biriktirmek isteyen bir kimsenin dikkat etmesi gereken bazı püf noktalar var. Öncelikle birikimin düzenli yapılıyor olması gerekiyor. Bir kere biriktirip ertesi ay birikim yapmamak bu düzeni bozacaktır. Yaptığınız birikimin ne kadar olduğundan ziyada düzeni önemlidir. O sebepten birikim yapabileceğiniz miktarı belirleyerek sürekli o miktarlarda paranızı biriktirmelisiniz. Maaşı, harçlığı vs. alır almaz ilk gelen paradan hemen kendimiz için bir miktarını ayırıp kenara atmalısınız. Burada ideal oran %10 dur. Bankadan gelen maaşınız için başka bir otomatik birikim hesabı bağlanırsa, para yatar yatmaz birikim hesabınıza beklirlenen miktar yatırılacak ve böylece siz daha parayı görmeden birikiminiz yapılmış olacaktır.

Biriktirme alışkanlığı çocuk yaşta başladığı için çocuklarımıza bu alışkanlığı edindirmeliyiz. Bunun için bir kaç ayrı kumbara yapıp, her kumbaranın üzerine hedeflerinin birer resmini koyabilirsiniz. Bu şekilde çocuk ne için birikim yaptığını bilerek daha bir heyecan ve hevesle birikim yapacaktır.

Birikim yapmaya başlamadan önce gerçekçi hayaller kurmalıyız. Birikiminizin gerçekleşmesi için öncelikle hayal kurulup bu hayal hedefe dönüştürülmelidir. Hayal ile hedef arasındaki fark planlamadan geçer. Hedefimize ulaşmak için planlama yapmalıyız. Hedefimizi belirlediğimizde gereksiz harcamalar yapacağımız an hedefimiz aklımıza gelir, bu da birikim yapmamızı kolaylaştırır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?