Özel Block Chain ve Halka Açık Block Chain Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

0

Özel Block Chain ve halka açık Block Chain olarak adlandırılan bu iki teknolojinin birbiriyle benzer ve farklı birçok özelliği mevcuttur.

Block Chain

Fakat bu benzerliklere ve farklılıklara değinmeden önce block Chain teknolojisinin tam olarak ne olduğunu hatırlamakta fayda var.

Öyleyse başlayalım. Tek bir cümle ile özetleyecek olursak, Block Chain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri kayıt sistemidir. Bu sistemde kaydedilen herhangi bir veri bir daha değiştirilemez veya silinemez, bu yüzden bu sistem bir veritabanı değildir. Verilen değiştirilemez ve silinemez olması özelliğini, verilerin biriktirildikleri blokları tıpkı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklanmasına ve bu zincirin birçok kişiyle paylaşılmasına borçludur.

Dolayısıyla Blockchain sistemi değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutma imkanı sağlar. Bunu yaparken de merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymaz. Tüm bu bahsedilen işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması yine ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından geçekleştirilir. Aynı zamanda bu sistemin güvenilirliği de ne kadar çok bilgisayar ağa katılırsa o kadar artacaktır.

Advertisement
Şimdi gelelim özel blockhain ve açık blockhein arasındaki benzerlik ve farklılıklara;

Sırası ile benzerlikler;

  1. İki sistemde katılımcıların her birinin dijital olarak imzalı işlemlerinin sadece paylaşılan ortak hesap defterinin bir kopyasını bulundurduğu yerde olduğu merkezi olmayan eşler arası ağlardır.
  2. İki sistem de kopyalarını konsensüs olarak isimlendirilen bir protokol ile senkronize halde tutar.
  3. İki sistemde de katılımcılarının kimisi hatalı ya da kötü niyetli olsa bile defterin değişmezliği konusunda belirli garantileri vardır.

Sırası ile farklılıklar;

  1. Özel blockchainde ağa katılacakları, konsensüs protokolünün kimler tarafından yürütüleceği ve paylaşılan hesap defterinin kim tarafından tutulacağı izin verilmesine bağlıdır. Halka açık blockchainde ise herkes ağa katılabilir ve işlem yapabilir.
  2. Özel blockchain de birçok fonksiyon herkesin kullanımına açıktır ve izin verilmediği sürece kimse bu zincire dahil olamaz, denetleyemez. Halka açık blockhainde ise bu durum tam tersidir, yani halka açık blockchain incelenebilir ve denetlenebilir.
  3. Özel blockchain halka açık blockchain ağlarından daha ucuz ve hızlıdır.


Leave A Reply