Ontology Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Ontology, Blockchain teknolojisinden yararlanarak ticari kuruluşlara güvenilir, dağıtık ve yüksek performanslı sitem sunmayı amaçlayan bir projedir.

Ontology Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Blockchain çözümleri sunmaya devam eden ontology projesi, bu amaç için birçok hizmet sunuyor. Gelin, o hizmetlerin neler olduğuna birlikte bakalım.

Ontology, Blockchain’inin sunduğu hizmetlerden en önemlileri; kimlik doğrulama, veri değişimleri, verilerin birbiriyle bağlantısı ve uyum sağlaması hizmetlerinden oluşuyor.

Biliyoruz ki Blockchain günümüzde herhangi bir işletmenin anında kullanıma hazır şekilde değil. Bu sebeple de Blockchain iş dünyasında pek fazla yaygınlaşamıyor. Üstelik çoğu şirket açık kodlu programlara tüm verilerini emanet etmek de istemeyebiliyor. İşte Ontology tüm bu sorunlara cevap olarak ortaya çıkıyor ve Blockchain uyumu sağlamak isteyen işletmelere de birçok çözüm sunuyor.

Advertisement

Ayrıca biliyoruz ki Ontology ve Neo; Onchain isimli finansal teknoloji firmasının oluşturduğu Blockchain projelerinden ikisidir. Bu iki projeyi karşılaştıracak olursak, NEO, Ontology’e kıyasla daha çok fiziksel değerlerin Blockchain üzerine kaydedilmesine odaklıdır ve NEO da Ontology de merkezsiz uygulamalar için tasarlanmış olsalar da Ontology Blockchain’i iş odaklı çözümler sunduğu için daha özel bir blockchain projesi olmuştur. Ayrıca Ontology’nin Blockchain’i de halka açık çalışıyor ancak kişisel veriler sadece kullanıcıların kontrolünde gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla Neo ve Ontology tam olarak burada birbirlerinden ayrılıyor. Ve yapmış olduğumuz bu kıyas ile Ontolog’nin NEO ile gerçek dünya arasında kurduğu köprüyü daha net gösteriyor.

Son olarak ONT ile ilgili bilinmesi gerekli bir yere değinmek istiyorum.

Ontology ONT tokenleri için halka açık bir ICO düzenlemek yerine bazı ONT tokenlerini NEO sahiplerine airdrop ile dağıtıma açmıştır. ONT tokenlerinin bir başka kısımı ise e-posta abonelerine gönderilmiştir. Ontology’nin token yapısı NEO’nun NEO-GAS sistemine benzerdir. Mart ayından itibaren işlem gören ONT, kısa bir süre içerisinde değer kazanımı yaşamış ve10 dolar seviyesini görmeyi başarmıştır.

2018 yılının Mart ayında NEO sahiplerine airdrop edilmiş olan ONT Token Yapısı, edilen bu airdrop’dan 20 milyon ONT’i NEO Konseyi tarafından topluluğa dağıtmıştır.

Sizlerde kısa sürede değer kazanmış ve bir dönem 10 dolar seviyesini görmüş ONT’yi birçok yabancı borsadan satın alabilirsiniz. Tüm yatırımcı dostlarımıza bol şans dileriz…


Leave A Reply