NEO Name Service (NNS) Nedir? Avantajları ve Özellikleri nelerdir?

0

NEO Name Service, Neo Blockchain’e dayalı genişletilebilir ve açık bir adlandırma sistemidir. Hız geliştirmeleri sunan NNS, Neo Blockchain’e  tokenlerin taşınmasını daha hızlı hale getirerek girişimcilere daha fazla zaman kazandırır.

NEO Name Service (NNS) Nedir? Avantajları ve Özellikleri nelerdir?

NNS kullanıcıları bir .neo alan adı talep edebilirler ve bunu ortak anahtarı için bir takma ad olarak kullanabilirler. Örneğin NEO ve NEP-5 jetonlarını kolay bir şekilde gönderebilmek için “jorn.neo” alan adı kullanılabilir ancak alan adı özel anahtarın yerini alamaz yalnızca akıllı anahtarınızla özel anahtarınızı birbirine bağlayabilir.

Kullanıcılar alan adları için ödeme yapmaları gerekir.

NNS, verilerin okunmasını kolaylaştırır. Yani düzensiz şekildeki verileri alıp bunları insanlar tarafından daha kolay anlaşılabilecek verilere dönüştürür.

Advertisement

Üyelerine NNC tokeni biçiminde sadakat ödülleri de bulunmaktadır.

Amacı Nedir?

NEO Name Service’in amacı, insanlar için akılda kalması çok zor cüzdan adresi ve akıllı sözleşme Hash gibi düzensiz verilerin yerini almaktır. Sürekli kullanıcılar ya da geliştiricilerin keşfetmesi için uygun ortamı oluşturur.

NNS sayesinde cüzdan adreslerini hatırlamayan kullanıcılar tek bir sözcük ya da cümle ile sözleşme yapabilirler.

NEO Blockchain üzerinden daha kolay para transferi yapmaya ve daha kolay para talep etmeye yardımcı olur.

Aynı zamanda NNS çeşitli kaynakları çözümlemek amacıyla da kullanılabilir ve bu kullanım genişletilebilir.

NNC Tokeni

NNS projesine ve genel ekosisteme inananlar için ödül kartıdır.

Başta bu ödüllerin verilmesinin nedeni NEO Name Service’in benimsenmesini teşvik etmekti.

Dağıtılan NNC tokenleri sabit bonus havuzlarına sahiptir. Tüm sistem ücretleri bonus havuzlarına gider ve NNC token sahiplerine oran olarak yeniden dağıtılır.

Bonus toplanırken sadece belirli bir işlemin uygulanması gerekir, bu işlem de tokenlerin kilidini açar.

NEO Name Service’e Neden İhtiyaç Duyarız?

Neo Name Service, öncelikle cüzdan adreslerini herkese açık yapmak zorunda olan ve adreslerini sık sık değiştirmeye ihtiyacı olmayan hesaplar için takma adlar aracılığıyla takas aktarımıdır.

Mesela ICO sırasında kişi resmi internet sitesinden yarattığı resmi cüzdan adresini herkese açık yapması gerekmektedir. Resmi cüzdan adresi hackerler tarafından değiştirilse bile yatırımcı kişilerin bunu fark etmesi epey güçtür.

Yatırımcı kişi, kısa ve basit hatırlanan adres takma adını herkese açık hale getirse daha sonra değiştirilse bile kolayca bulunabilir. Aynı zamanda cüzdan adresinin hackerlar veya bilgisayar korsanları tarafından değiştirilmesi bu şekilde önlenebilir.

Bir takma adın bir cüzdan adresine denk gelmesinin yanı sıra, bir takma ad bir akıllı sözleşmeye denk gelebilir. Bu yüzden akıllı sözleşmeler takma ad üzerinden çağırılabilir. Bunun sonucunda çok fazla akıllı sözleşme şablonları olacağı için NEO Name Service’in kullanılması durumunda hataların önüne geçilebilir.

NNS ve ENS Arasındaki İlişki

NNS ve ENS, Blockchain’in kullanılabilirliğini arttırma amacını taşır. Ancak farklı Blockchain platformlarına hizmet ederler.

NNS sistemi ENS sisteminden esinlenerek birçok yeni tasarım oluşturmuştur.


Leave A Reply