Neden Kredi Alamıyorum, Ne Yapmalıyım ?

0

Bankalardan kredi alabilmenizi belirleyen bazı hususlar vardır. Bu hususlar tüm bankaların ortak olarak benimsediği bazı kredi kullandırma kuralları olarak tanımlayabilir. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, bankalar kredinin geri ödemesinde riskli olarak gördüğü hiçbir kişiye kredi kullandırmamaktadır. Bunun için de öncelikle kişilerde aranan belli başlı kriterler vardır.

Kredi Notunun Riskli Seviyelerde Olması

Bu başlık altında kredi çekememenize neden olan birçok etkenden söz edilebilir. Kredi notunun düşük olması, bankalar tarafından kara listede olmak ve bankalardan kırmızı kalem yemek gibi etkenler kredi çekmenize engel olmaktadır. Bankalar her bireye 0 ile 1900 arasında değişen bir kredi notu verir.

Bu kredi notunda özellikle 0 ile 799 arasında kredi notuna sahip olan kişiler oldukça riskli olarak görülür. Yani bankaya yaptığınız kredi başvurusunun olumsuz olarak değerlendirilme sebebi, bu puan aralığında yer almanızdan kaynaklanabilir.

Aynı zamanda daha önceden var olan bir kredi borcunuzu ödemediğiniz için bankalar tarafından kara listeye dahil edilmiş ya da kırmızı kalem yemiş olabilirsiniz. Bu durumda da banka sizlerin kredi başvurusunu olumsuz olarak değerlendirmiş olabilir.

Unutulmaması gereken durum şudur ki, bankalardan daha önce hiçbir şekilde kredi çekmeyen kişilerin kredi notu sıfırdır. Yani daha önce kredi çekmemiş olmanız da, kredinin olumsuz değerlendirilme sebebi olabilir.

Düşük Gelir

Bankaların kredi başvurularında kişilerden gelir belgesi istemesinin bazı sebepleri vardır. Bankalar başvurduğunuz kredi tutarı ile gelir durumunuz arasındaki dengeyi inceler. Bu noktada gelir durumunuz ile başvurduğunuz kredi arasında derin bir uçurum söz konusu ise, kredi talebiniz olumsuz değerlendirilecektir.

Daha net bir örnek vermek gerekirse, asgari ücretle çalışan bir kişinin konut kredisi başvurusu olumsuz olarak değerlendirilecektir. Çünkü; konut kredilerinin ortalama olarak tek bir taksiti, asgari ücret ile eş değer hatta daha yüksektir. Bu gibi durumlarda da bankadan kredi çekebilmeniz oldukça güç bir gale gelmektedir

Yorum Yazmak İstermisiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.