Nano, 2018 yılının Ocak ayında RaiBlocks’un isim değiştirmesiyle kurulmuş, gündelik hayatta ücretsiz ve hızlı ödemelerde kullanılabilen bir para birimidir.

Nano, RaiBlocks’un isminin değiştirilmiş halidir fakat coin’in temelleri ile alakalı başka hiçbir şey değişmemiştir.Nano’yu gündelik hayatta ücretsiz ve hızlı ödemelerde kullanılabilen bir para birimi olmasının yanında gecikme süresinin en minimum düzeyde olduğu bir ödeme platformu olarak da tanımlayabiliriz. P2P işlemleri açısından da oldukça uygun olan platform, kripto para kullanıcılarına üç önemli avantaj sağlar.

Bu avantajlar;

1. Anında işlem yapabilmek.
Nano üzerinden yapılan işlemler anında tamamlanır. Bu yüzden gündelik hayatınızda büyük ya da küçük boyutlu fark etmeksizin işlemlerinizde Nano’yu kullanabilirsiniz.

2. Masrafsız.
Ne alırsanız alın Nano’da hiçbir işlem ücreti ödemezsiniz.

3. Sonsuz ölçeklenebilir.
Nano Bitcoin’e kıyasla aynı anda 1000 kat daha fazla işlem yapabilme kapasitesine sahiptir. Bu yüzden Nano üzerinden yaptığınız işlemlerde uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız.

Advertisement
Nano’nu avatajlarını gördük biraz da yapısal özelliklerine bakalım.

Nano, kendi block-lattice yapısını kullanır. Bitcoin’in yetersiz kaldığı yerlerde başarılı olmayı hedeflemektedir. Bu anlamda Bitcoin’in gelişmiş versiyonu olmayı hedeflediği de söylenebilir. Ayrıca, IOTA gibi Nano da yönlendirilmiş çevrimsiz grafik algoritması kullanıyor. Fakat Nano, Tangle için DAG kullanmak yerine kendine ait olan ve block-lattice olarak adlandırılan yeni teknolojisini kullanır. Nano, Block-lattice altyapısı Blockchain’e benzer çalışmaktadır fakat birkaç tane farklılığı mevcuttur. Bu farklılıklardan başta, Nano’nun protokolündeki her hesabın, hesap zinciri denilen kendine ait bir Blockchain’i gelir. Sadece bir zincirinin kullanıcısı, kendine ait olan zinciri değiştirebilir.

Bu durum da her bir hesap zincirinin, block-lattice ağının geri kalanının eş zamansız olarak güncellenmesine izin verir. Bu da kullanıcıların bütün ağa güvenmelerine gerek kalmadan hesap zincirlerindeki blokları gönderebileceği ve güncelleyebileceği anlamına gelmektedir. Bunun için Nano’nun block-lattice’ine gönderilen bütün paralar için, bir gönderici işlemi ve bir alıcı işlemi olmak üzere iki işlem gerekir. Bir işlemin sonuçlandırılabilmesi için alıcı tarafın fonların alındığını onaylayan bir blok imzalaması gerekir.

Sadece gönderen tarafın bloğu imzalanırsa, işlem kararsız olarak askıya alınır. Bütün işlemler, bilgi işlem maliyetlerini düşük tutan ve bir alıcı çevrimdışı olsa bile gönderenlerin para transfer etmesine izin veren User Datagram Protocol (UDP) paketlerinde gönderilir.

Nano, kısa süre içerisinde değerlenmiş ve kripto paralar listesinde 30. Sıraya yerleşmiştir. Sizlerde Nano satın almak isterseniz, birçok yurtdışı firmasından temin edebilirsiniz.


Leave A Reply