NameCoin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Önemli alt coinlerden biri olan NameCoin, Bitcoin’in ilk çatalıdır. NameCoin, Bitcoin ile aynı iş kanıtı algoritmasını kullanır.

NameCoin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

NameCoin’i diğer altcoinlerden ayıran en önemli özellikleri, merkezi olmayan bir DNS’yi kullanması ve birleştirilmiş madenciliği ilk uygulayan sistem olmasıdır. Tam olarak bu durum NameCoin yatırımcısına güvenlik ve kolaylık anlamında ayrıcalık tanımaktadır.

2011 yılında piyasaya sürülmüş olan NameCoin’i kısaca, teknik olarak Bitcoin teknolojisine dayalı anahtar aktarma sistemi olarak da tanımlamak mümkündür. NameCoin yatırımcısına güvenlik ve kolaylık anlamında tanıdığı ayrıcalığı, aramalarda ağ trafiği oluşturmayarak ve işlemlerinde SHA256 şifreleme yöntemini kullanarak sağlar. Ayrıca NameCoin Bitcoin’den farklı olarak yapılan işlemleri kendi blok zinciri işlem tabanında saklar.

Son olarak NameCoin, Kullanıcılarından ve yazılımcılarından elde ettiği bütün verileri kendi platformunda şeffaf bir şekilde bulundurur. Bu şeffaflık da NameCoin’in daha hızlı büyüyüp değer kazanmasında önemli rol oynar.

Advertisement

Peki ,NameCoin madenciliği nasıl yapılır? Namecoin de Bitcoin gibi azalan bir sistemdir, bu yüzden madenciliği Bitcoin madencilik mantığı ile oldukça benzerdir. NameCoin madenciliği de kişisel bilgisayarların işlemci gücüyle kolaylıkla yapılabilmektedir. Üstelik, kişisel bilgisayarlarından madencilik yapan kullanıcılar için madencilik havuzları da bulunmaktadır. Bu havuzlara üye olarak da ortak işlemci gücüyle madencilik yapılabilir.

Son olarak, ülkemizde Namecoin alabilmek için uygun bir borsa bulunmamaktadır
fakat yurt dışı borsalarından Namecoin alabilmek mümkündür.


Leave A Reply