Monero (XMR) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Monero (XMR); merkezi olmayan, açık kaynaklı, isteğe bağlı olarakşeffaflık sağlayan hızlı, güvenli ve işlemlerin gizli oluşu ile ön plana çıkan bir para birimi sistemidir.

Monero (XMR) Coin

Kaynak : getmonero.org

Kendisini bu şekilde tanımlayan Monero, otuzdan fazla üyeden oluşan bir ekip tarafından oluşturulmuş ve 2014 yılının Mayıs ayında işlem görmeye başlamıştır. Monero’yu tanımlarken aynı zamanda buraya not olarak bir Bytecoin forku olduğunu da eklemek isterim.

Monero’nun asıl amacı nedir diye baktığımızda, kullanıcılarına daha güvenli bir ortam sağlamanın yanı sıra madencilik şartlarını daha eşit hale getirmek ve kripto paraların mevcut dizaynını değiştirmek olduğunu görürüz. Platformda gerçekleştirilen işlemlerin izlenemez olmasının yanı sıra %100 güvenli olması için özel bir şifreleme yöntemi kullanılır. Buna ek olarak da kullanıcılarının kendileri haricinde hiç kimse bakiyelerini ve işlemlerini göremez ve de takip edemez.

Monero’nun bu gizlilik özelliğinin temelinde cüzdanların adreslerinin gizlenmesi yatıyor. Diğer kripto paralarda bir kişinin cüzdan adresini öğrendikten sonra o cüzdana daha sonrasında girecek ta da çıkacak olan parayı rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bu durum Monero’da bu mümkün değildir. Hatta bu sebepten Monero’nun kullanıcı kitlesini de bunun etkilediği ve ciddi suçluların da Monero kullandığı ile ilgili söylenti vardır. Geçenlerde yaşanan fidye talebinde de ödemenin Monero olarak istenmesi de bence bunu kanıtlar nitelikte.

Gelelim Monero’nun diğer özelliklerine; Monero, dinamik olarak ölçeklendirilebilirdir ancak bu durum Bitcoin’de söz konusu değildir. Kripto paralar bir kullanıcı ağı tarafından yönetilir. Monero, madenciliği yapılabilen bir kripto para birimidir. Ancak madencilik yapabilmek için madencilik havuzlarına katılmak şarttır. Ne kadar çok madenci varsa kripto paralar da o kadar merkezi olmaktan uzaklaşır.

Advertisement
Monero (XMR) Coin

Kaynak : getmonero.org

Bir diğer temel farkı da, CryptoNote’u kullanmasıdır.

Daha esnek veri yönetimi ve ayrıca ölçeklendirme çözümlerini de kolaylaştırmak için bir blok sınırı vardır. Monero’nun değiştirilebilirlik özelliği mevcuttur. Her para birimi bir diğerinin yerini alabilir. Yani platformda her coin’in eşit değeri vardır. Gerçekleştirilen işlemlerin takip edilememesi yüzünden, size yukarıda da bahsettiğim gibi coinlerin geçmiş işlemleri bulunmaz.

Monero‘da Ring imzaları ile gönderenin korunması sağlanır. Ring imzaları, birden fazla imza sahibinin bir işlemi imzalayabildiği dijital imzalardır. Gönderici kişi tek kullanımlık bir anahtar oluşturup alıcı kişiye bu anahtar üzerinden para aktarır. Alıcı, parayı bu anahtar üzerinden tanımlayıp alabilecek tek kişidir.Harcanan her bir çıktı Kriptografik anahtarı oluşturur. Aynı zamanda çifte harcamayı da engeller. Bunun sebebi ise, Blockchain’de çıktı başına tek bir anahtarın görseli bulunmasıdır. Monero’da Ring gizli işlemleri (RCT) gönderilen para miktarını da gizler. Gönderici kişi harcanan parayı halka açık etmeden sadece madencilerin işlemi doğrulayabilmesi için gerekli olan bilgiyi sağlar.

Monero (XMR) Coin

Kaynak : getmonero.org

Monero’nun her işlemde gizli adres oluşturmasına değinelim biraz da.Gizli adres, tek seferlik halka açık olan anahtarlara denir. Gizli adresler alıcının varlıklarının cüzdanı ile ilişkilendirilmesine engel olur.

Son bir ekleme: Monero’nun Linux, Mac, Windows gibi çeşitli masaüstü cüzdanlarının bulunmasının yanı sıra My Monero, Wallet ve Monerujo gibi mobil ve light cüzdanları da bulunmaktadır.


Leave A Reply