Mikro kredi Nedir? Nasıl Alınır?

1

Mikrokredi nedir? Mikrokredi kimlere verilir? Mikrokredi almak için ne gibi koşullar gereklidir, hakkında bilgi.

Mikro Kredi

Sponsorlu Reklamlar

Mikrokredi 1976 yılında Bangladeş’te yoksullukla mücadele amacıyla başlatılmış bir sistemdir. Özellikle kadınların yararlanması amaçlanmıştır. Ekonomik özgürlükleri olmayan zor durumdaki kadınların üretime kazandırılması amacıyla 500 lira ile 5000 lira arasında verilen kredilerdir. (Dönemsel olarak değişir.)

Mikrokredi verilecek bayanlar 3 günlük bir eğitimden sonra kredilerini bir hafta içinde alıp, kendi işlerine başlıyorlar. Mikrokredi için devlet yada özel sektörden belli bir miktarda para tahsis ediliyor ve bu para daha sonra kredi kullanan kişilerce ödedikçe seneler içinde tekrar finansörlere geri ödeniyor.

Mikrokredi nasıl alınır?

Sponsorlu Reklamlar

*** Mikrokredi almak için aynı mahallede oturan 5 kadının birlikte başvuru yapması gerekiyor. Bu kişilerin akrabalık bağlarının bulunmaması ve aynı mahallede oturuyor olmaları şartı aranıyor.

*** Mahallenizden 4 tane daha kadın arkadaş ile birlikte yaptığınız başvuru için kefil, koşul, şart aranmıyor. Birlikte başvuran 5 kişi ayrı ayrı 1000 liraya kadar kredi alabiliyor. Bu kişiler birlikte iş yapabilecekleri gibi işlerini ayrı ayrı da kurabiliyorlar.

*** Mikrokredi almak için yapmayı plandığınız bir işin olması gerekiyor. Bu planınızı gelen görevliye aktarıyorsunuz.

*** Başvuru yapmaya karar veren 5 arkadaş mikrokredi merkezini telefonla arayıp ve gelen görevlilere ne yapmak istediğinizi, ne gibi bir iş planladığınızı anlatıyorlar. Gözetimciler ve kredi almak isteyen bayanların karşılıklı güvenine dayalı olarak 1 hafta içinde kredi çıkıyor.

*** Mikrokredi için başvuran kadınların dar gelirli olduklarını belgelemelerine gerek yoktur. Bunun yerine evinize gelen gözetimciler sizinle görüşerek durumunuzu analiz ediyor ve güvenin sağlanması sonrasında krediniz veriliyor.

Sponsorlu Reklamlar


1 Yorum

  1. Birgül sağlam on

    Ben. Evli. 4. Cocuklu1bir. Anneyim. Mikro. Kredl. almak istiyorum. Calismak. Ve. Egitim almak istiyorumesimin. Asaglamasinda. Biltim. Yardim. Esin ben. Yaparim. Diyorum. Ama. Inanmiyor. Ben. Çocuklar ima. Iyi. Bir. Gelecek vemek istiyor om. Allah. Yardim. Ederse. Becerieim lnsaiiah

Yorum Yazmak İstermisiniz?