Masternode Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? Avantajları Nelerdir?

0

Kripto para dünyasında para kazanmanın birçok yolu bulunur. Kripto para borsalarında kripto paraların alımını ve satımını gerçekleştirebilirsiniz.

Masternode Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır? Avantajları Nelerdir?

Kripto paralarla para kazanmanın bir diğer yolu da Masternode kullanmaktır. Kripto paralarla haşır neşir olan kişilerin birçok defa Masternode hakkında konuştuklarını duymuşsunuzdur ve Masternode’un ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok. Bu içerik, Masternode hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor.

Peki, Masternode Ne Anlama Geliyor?

Masternode, blok zincirinin bütünlüğünün sağlanmasında önemli rol oynayan noktalardan biridir. Kripto para piyasası, sadece merkezi değildir aynı zamanda dağıtılmıştır. Dolayısıyla kripto para piyasaları, dünyanın dört bir yanına dağılmış kişiler tarafından çalıştırılır. Blok zincirinin bir kopyasını elde etmek ve sistemi desteklemek için tam bir noktaya sahip olmanız gerekiyor.

Mastermode, tüm blok zincirinin gerçek zamanlı olarak desteklenmesini sağlayan ve sistem üzerinde bulunan tam yetkiye sahip bir noktadır. Karşılığında ise Masternode, kripto paralardan önemli bir kazanç elde eder. Bu bakımdan Masternode, madenciliğe iyi bir alternatif oluşturur.

Advertisement

Masternode’u Anlamak

Masternode’u daha iyi anlamak için blok zincirini biraz anlamak gerekiyor. Blok zincirlerinin iki tipi bulunmaktadır. Bunlardan ilki POW (proof of work) ve ikincisi ise POS (proof of stake)’tur. Her blok zinciri, yapılan alışverişlerin işlenmesi için farklı algoritmalara sahiptir.

POW (Proof of Work) Nedir?

POW blok zincirleri, madenciler tarafından desteklenir. POW blok zincirlerinde işlemler, madenciler tarafından onaylanır ve blok zincirine kaydedilir. Bu işlem rig denilen özel cihazlar kullanılarak yapılır.Rigleri, yüksek hızla veri işleyebilen ve çeşitli bulmacaları (veya matematiksel denklemleri) çözmek amacıyla geliştirilmiş özel bilgisayarlar olarak kabul edebilirsiniz. Doğru cevabı bilen Rig, ödüle hak kazanır. POW’un temel dezavantajı ise yüksek enerji tüketimidir. Bu durum da POS’un doğmasına neden olmuştur.

POS (Proof of Stake) Nedir?

POW’un aşırı maliyetli yapısı POS’un doğmasına neden olmuştur. POS sistemi, Masternodelar ile desteklenmektedir. Masternodelar, yapılan alışverişlerin hızlı bir şekilde işlenmesini ve blok zincirine kaydedilmesini sağlar. Böylelikle Masternodelar kayıt ettikleri her işlem başına komisyon alırlar. Masternodelar, günümüzde birçok blok zincirinin bel kemiği olma özelliğine sahiptir.

Masternode Neden Kullanılmalıdır?

  • Yapılan işlemlerin gizliliğini artırır
  • İşlemlerin anlık olarak gerçekleşmesini sağlar
  • Kullanıcıların yönetim mekanizmasında söz olmasına olanak tanır.
  • Kripto paralarda bütçe ve hazine sisteminin oluşmasına yardımcı olur.


Leave A Reply