MaidSafe Coin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir? Nasıl Çalışır?

0

Maidsafe 2006 yılında İskoçya’da kurulan bir şirkettir. Şirketin temel amacı aşırı merkezi bir platforma dönüşen kripto para piyasasında “decentralized” yani merkezi olmayan bir sistem kurmaktır.

MaidSafe Coin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir? Nasıl Çalışır?

Kaynak : maidsafe.net

Bu vizyonla Bitcoin protokolünden yıllar öncesinde SAFE adındaki proje ile küçük bir ekip önderliğinde yola çıktılar ve günümüzde yavaş yavaş adını duyurmaya başlayan MaidSafe 5 milyon dolar yatırım topladı. Fonlarını yönetmek adına da MaidSafe Foundation’u kurdular.

Merkezi olmayan bir ortam sağladığı için, yatırım platformları ile ilgili verilerin nerede depolandığı bilinmiyor ve bu sayede tamamen özel ve aktörler tarafından tek taraflı erişim sağlanabilen bir çevre yaratılmış oluyor.

MaidSafeCoin Nasıl Çalışır?

Her kripto para sisteminde işlemlerin onaylanması ve devam etmesi için bazı protokoller çerçevesinde kanıtlar gerekir. Bu sistemlerden biri de Proof of Resources olarak adlandırılır. SafeCoin’de “node”lar yani bazı kullanıcıların bilgisayarları verilerin depolanması ve işlemlerin onaylanmasına izin verir. Bu sayede SafeCoin ağına katkıda bulunurlar. Bu kullanıcılar farmer olarak adlandırılır. Sadece SafeCoin yazılımını indirirek ve farmer olmaya onay vererek depolanmasına katkı sağlanabilir. Bu yolla SafeCoin kazanmak da mümkün hale gelir. Proof of Resources şeklinde isim verilen bu destekli sistem sayesinde güvenli depolama ve yatırım yolları oluşur.

Safe Network ve MaidSafeCoin

Veri tanımlayıcısı Blockchain platformunda ancak verinin kendisini başka bir alanda depolayan Blockchain tabanlı depolama çözümleri yatırımcı ve veri sahiplerine güvensizlik veriyor. Çünkü verilerin depolandığı yerlerinde güvence altına alınması gerekir. MaidSafeCoin’in kullandığı Safe Network, verilerin depolanmasında güvensizliği, silinme ve erişimsizlik problemlerini çözmek adına merkeziyetçi olmayan vizyonu ile sorumlu kişileri yatırımcı ve veri tanımlayıcısı arasından kaldırıyor.

Advertisement
MaidSafe Coin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir? Nasıl Çalışır?

Kaynak : maidsafe.net

Otonom ve merkezsiz çalışan Safe ağı bir Blockchain içermemesinin yanı sıra node’ların bir araya getirerek de oluşturduğu bir platform da değil. Safe ağında para birimi ¬= veri anlayışı hakimdir. Bu sayede uygun piyasa koşulları ve olası en düşük taleplere bağlı olarak sürekli değişir. Ağ bir defter işlevi görür ve tüm veriler ağın kendisini oluşturur. Eklenti halinde değildir. Bu sayede oldukça güvenli ve şeffaf işlemler gerçekleştirir.

MaidSafeCoin’in piyasadaki arz miktarı 452 Milyon ve toplam işlem hacmi 194 bin $’dır.


Leave A Reply