Lisk, bir blockchain platformudur. Lisk platformunun amacı, blockchain teknolojisini daha ulaşabilir hale getirmenin yanı sıra açık kodlu yan zincirlerin geliştirilmesini daha basitleştirmek.

LSK şeklinde sembolize edilen kendine ait bir kripto para birimi de bulunmakta.

Nasıl Çalışır?

Programlama dili; Javascript, yani dünyanın en yaygın kullanılan programlama dili. Bu durum geliştiricilere de ayrı bir kolaylık sağlıyor. Lisk’i diğer blockchain platformlarından ayıran özelliği, özel yan zincirler yaratabilmesi. Geliştiricilere, yan zincirleri geliştirebilmeleri için olabilecek tüm araçlar sunuluyor. Bu şekilde yan zincirler ana zincire bağlı olan ama aynı zamanda da kendi kendine çalışabilen blockchainleri oluşturuyor. Yan zincirlerin işlemleri kendi blockchainleri üzerinde gerçekleştiği için ana blockchainde herhangi bir hız ya da performans problemi yaşanmıyor. Tabii, yan zincirlerde oluşan hatalar da ana zinciri etkilemiyor. Bu da Lisk ağında bulunan yan zincirler için oldukça sağlam bir altyapı oluşturuyor. Bunun dışında yan zincirler ana zincirin koruması altındadır.

Lisk platformunda, yan zincirler geliştiricinin isteği doğrultusunda değiştirilebilir biçimde tasarlandı. Yani; geliştirici, gitmek istediği herhangi bir yöne doğru zincir de esneklik gösterebilir. Buna örnek olarak, internet sitelerinde tek tık ile kimlik tanımlatabilen küçük uygulamalar olabilir. Lisk blockchaininin geliştirebileceği uygulamalardan bahsedelim. Lisk; merkezi olmayan depolarda, şifreli olarak tutulabilen, akıllı sözleşmeler ile güveni ortadan kaldıran alışverişlerin yapılabildiği ya da bilgileri sanal ortama veri şeklinde aktarılmasını sağlayabilen uygulamalar geliştirebilir. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, Lisk’in yelpazesinin oldukça geniş olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nereden Alınır?

Öncelikle, LSK tokenlerinin Lisk ekosisteminde işlem ücretlerinin ödenmesinde kullanıldığını bilmeniz gerekir. 2016 yılındaki ICO’su sonrasında yaklaşık 0,30 dolardan işlem görmeye başlamıştı. Şu anda 1,06 dolardan işlem gören Lisk tokeninini, kripto para borsalarından elde edebilirsiniz.

Advertisement

Leave A Reply