Lightning Network Nedir? Lightning Network Nasıl Çalışır?

0

Telgraf, bir zamanlar iletişim kurmanın en hızlı ve en etkili yoluydu. Telgraf çekmek için en yakın postaneye gitmeniz, bir form doldurmanız ve göndereceğiniz mesajın kaç kelime olduğuna bağlı olarak değişen bir ücreti ödemeniz gerekliydi.

Bitcoin Cash (BCH)

Kaynak : pixabay.com

Bu aşamadan sonra telgraf, istediğiniz yere en yakın postaneye gönderilirdi. Daha sonra bir postacı, sizin gönderdiğiniz telgrafı alıcıya iletirdi. Günümüzde ise birçok kişi, kısa mesaj atarak çok az ücret ödüyor. Bitcoin’de de durum işte tam olarak bu şekildedir. İşte bu benzetmede Lightning Network, karşınızdaki kişiyle hızlıca iletişime geçmenize olanak tanıyan bir yöntem oluyor.

Lightning Network, Bitcoin blok zincirine yeni bir katman ekliyor ve kullanıcıların bu katman üzerinde Bitcoin ile daha hızlı işlem yapmasını sağlıyor. Sözü edilen bu kanal, ihtiyaç duyulduğu sürece aktif kalıyor. Bu kanal iki kişi arasında kurulduğu için alışverişler anlık olarak ve sıfır (veya çok çok az) komisyon ile gerçekleşiyor.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

İki kişi düşünün. Bu kişiler, birer akraba olabilir veya birlikte çalışabilirler. Önemli olan nokta şu ki, iki taraf birbirilerine çok hızlı ve daha az işlem ücretiyle yapmak istiyor. Bu kişiler, Lightning Network aracılığıyla bir kanal oluşturmalılar.

Her ikisi de çift yönlü birer cüzdan oluşturmak durumundadırlar. Kişiler, bu cüzdanlara kendilerine özgü bir şifre ile ulaşmalıdırlar. Ardından bu kişilerin her ikisi de belli bir miktar Bitcoin’i bu hesaplara aktarmak durumundadırlar. İşte bu noktadan sonra söz konusu iki kişi, birbirleri arasında sınırsız sayıda işlem gerçekleştirebilirler.

Advertisement

Lightning Network’u Kim Geliştiriyor?

Lightning Network, ilk olarak 2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja tarafından hazırlanan taslak ile dünyaya duyuruldu. Lightning Network üzerinde kolektif bir şekilde çalışan 3 takım bulunuyor. Blockstream, Lightning Labs ve ACINQ bu takımların ismidir. Her Start-Up’ın Lightning Network için kendine has uygulamaları bulunmaktadır. Network Protokolü, birçok farklı programlama dilinde yazılmıştır

Nerede, Ne Zaman ve Neden Kullanılacak?

Kripto para piyasası, Lightning Network’un geliştirilmesi konusunda oldukça hevesli görünüyor. Lightning Network teknolojisi, başlangıçta Bitcoin için tasarlanmıştı fakat şu an Ethereum ve Ripple gibi diğer kripto para birimlerinin de bu teknolojiden faydalanması öngörülüyor.


Leave A Reply