Libra Coin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Libra, blockchain temelli olan bir kripto para birimidir. Söylentilere göre; Libra Coin ile Intagram ya da WhatsApp’dan ürün satın alınabilecek.

Tabii başka web siteleri de Libra Coin’i e-ticaret için kullanabilecek. Ayrıca; Libra, gelişmekte olan ülkelerdeki bankacılık altyapısı güçsüz olanlara çok ödeme talep etmeden transfer ve depolama gibi işlemlerde kolaylık sağlayabilir. Libra’nın adının Facebook ile çokça anılmasının sebebi ise, Facebook’un Libra Association ile birlikte kurduğu bir proje olmasından kaynaklanıyor.

Libra Coin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Libra’nın Amacı Nedir?

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre; Libra’nın amacı, para birimlerini kullanabilecekleri banka hesapları olmayan yaklaşık 1.7 milyar insana yardımcı olmak.

Libra’nın Artısı

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg Mayıs ayında, para göndermenin fotoğraf göndermek gibi kolay bir eylem olması gerektiğini söylemişti. Libra tabii ki insanların birbirlerine bu kadar kolay ve ucuz bir biçimde para gönderebilmeleri için özel olarak tasarlandı.

Advertisement

Calibra Nedir?

Calibra,Libra Coin’in dijital cüzdanıdır. Kullanıcılar Calibra sayesinde birbirlerine kolay bir şekilde Libra gönderebilecek. Bunun yanı sıra, Libra biriktirme ve harcama fırsatı da sunacak.

Facebook Libra Coin’i Direkt Kontrol Edecek Mi?

Tabii ki hayır. Başta da bahsettiğimiz gibi; Libra, sadece Facebook’a ait bir kripto para birimi değildir. Facebook yalnızca dernek üyelerinden biridir ve Libra üzerinde ancak diğer üyeler kadar söz hakkına sahiptir.

Dernek Üyeleri Kimlerdir?

Merkezi İsviçre olan derneğin üyeleri; MasterCard, Uber, Visa, eBay, Paypal, Mercy Corps, Vodafone vb.

Libra Coin’in Piyasadaki Durumu

Libra; piyasadaki spekülasyonlardan etkilenen ve sürekli olarak dalgalanmalar yaşayan bazı kripto para birimlerinin aksine, değerini artıracak bir varlık sepetine bağlı olacağı söyleniyor. Bağlı olacağı varlığın ne olacağı konusu ise henüz netliğe kavuşmuş değil. Ancak verilen bilgiye bakıldığında, her gün farklı bir değer görmeyeceğimiz açık.

Libra Güvenli Mi?

Libra projesi, piyasada duyulduğu günden beri güvenli olup olmama durumu herkesin en büyük merak konusu oldu. Facebook’un güvenlik ile ilgili sıkıntıları nedeniyle bu konuda kaygıların olması çok doğal. Ancak Libra’da blokchain teknolojisinin kullanıldığı unutulmamalıdır. Bildiğiniz gibi, blockchain teknolojisi oldukça güvenlidir.

Bunun dışında bir başka endişe ise kara para aklama olayları ve finansal işlemlerde yapılan sahtekarlıklar. Kripto para piyasasında hala yapılan bu işlemler tabii ki Libra Coin’de de yapılabileceği ihtimalini akıllara getiriyor. Bu gibi olayların önüne geçmek için Facebook, oldukça kontrollü bir dijital güvenlik sistemi inşa ettiğini söylüyor. Hesaplarına erişemeyen kullanıcılara ve dolandırılan kullanıcılara paralarını iade edebileceğini de söylüyor. Calibra uygulamasında bu işlemler için “canlı destek” bölümü olacak.

Nereden Alabilirim?

Libra Coin, 2020 yılının ortalarına doğru kullanıma hazır hale geleceği söyleniyor. Piyasaya sürüldükten sonra Calibra cüzdanı üzerinden Libra Coin’i rahatça edinebilirsiniz.


Leave A Reply