Küçük Yatırımcılar Neye Yatırım Yapmalı?

0

Küçük yatırımcıların neye yatırım yapması güvenli olacaktır? Hangi yatırımlar çok kazandırır, hangilerinin riski azdır?

Küçük Yatırımcılar Neye Yatırım Yapmalı?

SPK mevzuatında iki tür yatırımcı vardır. Birisi nitelikli yatırımcı, diğeri normal yatırımcıdır. Küçük yatırımcılar normal yatırımcı olarak değerlendirilebilir. Küçük yatırımcılar paralarını, alabilecekleri risklere göre sermaye piyasasında, gayrimenkulde ve MTA ürünlerinde değerlendirebilirler. Bu seçeneklerden seçim yaparken ne kadar risk almak istediğini ve uzun mu yoksa kısa vadeli mi yatırım yapmak istediklerini göz önünde bulundurmalıdırlar.

Yatırımcının kısa vadeli yatırım yapması gerekiyor, yakın zamanda paraya ihtiyaç duyacaksa mevduatta değerlendirebilir. Bu parayı faize yatırmak anlamındadır. Zaman aralığı darsa getirisi olan her yatırım aracı riskli olabilir. Risk almadan kısa vadede faiz veya hazine bonosuna yatırım yapmak uygun olabilir. Ancak faiz oranlarının düşmesi kazancı az tutacaktır.

Küçük yatırımcı uzun vadeli bir yatırım aracı arıyorsa sermaye piyasasında büyük hisse senetlerini alarak uzun vadeli tutabilir. Ekstra faiz geliri elde etmek isteyen küçük yatırımcılar, şirket karından temettü veren hisse senetlerini alabilirler. Dövize yönelebilir, altın, gümüş gibi MTAlara yönlenebilir. Ancak bunların hepsi uzun vade için tercih edilmesi doğru olan, kısa vadede riski yüksek ürünlerdir.

Yatırımcının zaman aralığı 5 ile 15 yıl arasında ise sermaye piyasasındaki hisselerde risk kısa zaman aralığına göre düşük olacaktır. Tamamen güvenli bir yatırım yapmak isteyen küçük yatırımcılar kazançlı yatırım için uzun vadeli olarak emeklilik fonlarına yatırım yapabilir. Bu emeklilik fonları devlet tarafından da desteklenmektedir. Her ay yatırdığınız paranın %25 kadarı da devlet tarafından sizin adınıza yatırılmakta, devlet tarafında teşvik edilmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN

Yorum Yazmak İstermisiniz?