Kripto Para Nedir? Kripto Paraların Tarihçesi Hakkında Bilgi

1

Son dönemde ülkemizde ve dünyada oldukça popüler olan bir yatırımcı aracı olarak gösterilen kripto paralar nedir ? Kripto paralar nasıl çıkmıştır ? gibi soruların cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para en basit tanımıyla dijital bir para birimi olarak adlandırılır. Bildiğimiz reel para birimleri olan Türk lirası ve dolar gibi bir para sistemine benzese de oluşum ve kullanım açısından birçok farklılığa sahiptir. Sanal bir para birimi olarak kabul edilen kripto paraların ülkemizde resmi herhangi bir karşılığı olmadığı da belirtilmektedir. Bu nedenle kripto para üzerinden yatırım yapacak olan kişilerin bu tür uyarıları dikkate almaları gerekiyor.

Kripto Para Nedir? Kripto Paraların Tarihçesi Hakkında Bilgi

Kaynak : Pixabay.com

Günümüzde yüzlerce farklı kripto para birimi kullanılmakla birlikte en popüler olan “Bitcoin” dir. Ekonomi uzmanlarının yaptığı açıklamalara baktığımızda bu kripto paraların insanları zengin edebileceği gibi batırabileceği yönündedir. Ayrıca uzmanlar kripto paraların ileri de ne olacağı hakkında da net bir bilgiye kimsenin sahip olmadığını ileri sürüyor.

Kripto paraların bir diğer dezavantajı ise, hükümetlerin para birimi değerini belirledikleri bir merkezlerinin bulunmasına karşın kripto paraların belirli bir merkezlerinin olmaması ve hükümetlerin kripto paralar üzerinde bir kontrolünün ve teminatının olmamasıdır.

Kripto Para Borsaları ve Tarihçesi

Dünya üzerinde en yaygın kullanılan kripto para birimi Bitcoin’dir. Bitcoin’in 2009 yılında takma isim kullandığı iddia edilen Satoshi Nakamota tarafından tasarlanarak piyasa sürülmüş bir dijital para birimdir.

Advertisement

Bazı kişilere göre geleceğin para birimi olarak Bitcoin’in kullanılacağı yönündeki görüşler olsa da bu kripto paranın resmi olarak henüz tanınmadığı da ortadadır. Şu ana kadar kripto paraları resmi olarak tanıyan herhangi bir devlet bulunmamaktadır. Bu nedenle güvenilirliği ve gelecekte neler getireceği hakkında net bir görüşte ne yazık ki mevcut değil.

Bitcoin dışında ikinci yaygın kullanılan kripto para birimi ise “Etherium”dur. Gerek Bitcoin gerekse Ethereum olsun birçok ülkede yasal prosedürlerce tanınmamıştır. Ülkemizde ki yasalarda da bu kripto paralar ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle yatırımcılar kendi özgür iradeleriyle tüm riskleri düşünerek yatırımlarını gerçekleştirebilir.

Özellikle Bitcoin’e yatırım yapmayı tercih eden yatırımcıların bu kripto para birimini tercih etmelerinin ilk nedeni enflasyon vb. sebeplerle kayıplara uğramamasıdır. Tıpkı altın madeni yatırımı gibi düşünülen Bitcoin madenlerinin piyasa değeri de her geçen gün artarak devam etmektedir.

Bitcoin Ne Zaman Tükenecek? Ne Kadar Bitcoin Kaldı?

Kaynak : Pixabay.com

Kripto Para Borsaları

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin alınıp satıldığı pazarlara kripto para borsaları denilmektedir. Bu borsalar dijital ortamda kurulan alıcı ve satıcıları buluşturan borsalardır. Bitcoin, ethereum, ripple ve litecoin kripto para borsalarında en çok işlem hacmine sahip kripto paralar olarak sıralanabilir. Kripto para borsalarında sadece bitcoinde işlem yapılan borsalar olduğu gibi diğer bir çok kripto para biriminde alım satım işlemi yapılabilen borsalarda bulunmaktadır. Dünyanın en bilinen kripto para borsası ise Binance borsasıdır ve içerisinde yüzlerce kripto para birimi alınıp satılabilmektedir. Binance ayrıca en çok işlem hacminin gerçekleştiği borsa olarakta bilinmektedir.

Türkiye’de ki kripto para birimlerinde ise yurtdışı borsaları kadar işlem hacmi yoktur ve alınıp satılabilen kripto paraların sayısı sınırlıdır. Genellikle Bitcoin (BTC), Ethereum, Litecoin, Ripple, LINK (Chainlink) ve Stellar (XLM) para birimlerinde işlemlerin yapılabildiği Türkiye kripto para borsalarının bazıları Paribu, BtcTürk ve Icrypex olarak sıralanabilir.


1 Yorum

  1. Burcu Ersoy on

    Merhaba webmoney kadar karışık bir sistem yok 11 gündür para yükleyemedim. övmeyin şu siteyi. banka kartı olmuyor seçilen kayıt ve o günün tarihini a.gösteriyor seçilen aralıkta işlem yok diyor sanki ben işlem sorguladım. internet bankacılığı da olmuyor. banka havalesi de işlem çok uzun sürüyor ben yapılıyor sanıyorum ama saatlerce sürüyor olmuyor. bence en kötü sistem tam Türkçe de değil. bence övmeyin artık bu siteyi.

Leave A Reply