Kredim Onaylanmıyor Ne Yapmalıyım?

0

Kredi not kavramını artık hepimiz az çok biliyoruz. Kişi ve kurumların finans sektöründe göstermiş oldukları performanslardır. Yâda daha açık bir ifadeyle bankalara olan borçları ödenirken zamanında ödeniyor mu? Borçların tamamı mı asgarisi mi ödeniyor yoksa hiç mi ödeme yapılmıyor mu? Gibi banka borçlarının nasıl ödendiği şeklinde alınacak cevaplara göre kredi notları belirlenmektedir.

Kredi notları bankaların rotasını belirler, kredi notları bankaların ürün ve hizmetlerine olan taleplere karşı sergilenecek tavrı belirler. Bu yüzdendir ki kredi notları artık finansal hayatımızı iyiden iyiye etkilemektedir. İşte kredi notlarının etkilediği konulardan biri de kredilerdir. Kredim onaylanmıyor ne yapmalıyım? Sorusuna bilgimiz dâhilinde açıklamaya çalışacağız.

Talep edilen kredinin onaylanmamasının iki sebebi vardır. Birinci kredi notu diğeri gelir düzeyi. Eğer ki kredi notunuz düşük ve riskli derecelerdeyseniz bankalardan kredi almanız zordur. Yine talep edilen kredi tutarının aylık taksitlerini, aylık gelirinizin yarısını geçiyorsa veya bankalarca geri ödemede riski görülürse kredi kullanamazsınız. O zaman B planı devreye girecektir. B planında ilk yapılacak varsa aylık gelirinizin dışında belgeleyebileceğiniz ek iş gelirleri, kira, faiz gibi gelirleri bankalara sınmak olacaktır.

Bunlar yoksa o zaman bankalara kefil sunacaksınız. Kefilin de kredi notu düşükse bankalar o kefilliği de kabul etmeyecektir. Kredi notu yüksek, maaşında icra takibi olmayan, her ay düzenli maaşı olan kefiller bankaların ilk tercihi olacaktır. Gerekirse bankalara birden fazla kefil sunulacaktır. Bankalar kefil veya kefillerle talep edilen kredilere onay verme ihtimali yüksektir. Gelelim B planının son seçeneğine. Eğer ki kredi kullanacak ancak kredisi onaylanmayan kişiler bankalara sunacakları ipoteklerle kredi almaları daha kolay olacaktır.

Bunun için üzerinde kayıtlı olan ev, iş yeri, araba, iş makinesi, arsa, tarla gibi kıymetli malların bankalara borç bitimine kadar rehin gösterilmesi sonrası bankalar ikna olacak kredi onayı verilecektir. Çünkü bankalar, kredinin ödenmemesi durumunda icra yoluyla satıp alacağını tahsil edebileceğine ikna olursa kredi onayı kaçılmaz olacaktır.


Yorum Yazmak İstermisiniz?