Kredi Skoru Kaç Olmalı?

0

Findeks kredi notu olarak da tabir edilen kredi skorumuz kaç olmalıdır ki başvuran kişi bankadan rahatlıkla kredi kullanabilsin. Findeks kredi notu minimum ne olmalı?

Ülkemizin büyük dokuz bankası tarafından 1995 yılında kurulan Kredi Kayıt Bürosu, ilk olarak 2004 yılında, bireysel kredi notunu hayata geçirmişti. KKB’nin reel sektöre açılması ve Findeks’in ortaya çıkışı 2012 yılında olmuştur. 2014 yılı Eylül ayında ise Findeks faaliyet geçmiştir. Reel sektöre ve bireysel müşterilere finansal hizmet alanında avantaj sağlamak için kurulan Findeks, kısa sürede büyük kullanıcı sayısına erişmiştir. Yıl sonunda 2 milyon kullanıcıya erişmesi bekleniyor. Netice olarak Findeks, finans sektörünün müşterileri algılama yöntemidir.

Banka Kredi Skoru Öğrenme

Doğrudan KKB sitesine üye olarak ya da bankalar üzerinden, banka kredi skorunu öğrenmek mümkündür. Bu sayede kişiler finansal durumunu ve bankalar nezdinde ne kadar güvenilir olduklarını görmüş olmakta ve itibarlarını kontrol altında tutabilmektedir. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlarında bulunan kredi borç ve limitlerini topluca görmekte, kredi notunu takip edebilmekte ve finansal durumunu kontrol edebilmektedir.

Kredi Skoru Neden Düşer?

Kredi skoru hesaplanırken dikkate alınan kriterler arasında üç tanesi çok önemlidir. Çünkü kredi skorunun hesaplanmasında bu üç başlık, kredi notunu toplam 75 oranında etkilemektedir. Bu kriterler, kredi ve kredi kartı ödeme durumu, mevcut kredi borç durumu ve yeni kredi talepleridir. Bu noktalarda dikkat edilmediği sürece kredi skoru düşmeye devam eder.

Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir?

Ancak yukarıda değinilen üç hassas noktada daha sorumlu hareket edilmesi durumunda kredi skoru yükselişini sürdürecektir.

Kredi Skoru ve Kara Liste Nedir?

Kredi skoru derken, KKB tarafından bankalardan alınan bilgilere dayanılarak hesaplanan kredi notu kastedilmektedir. Kredi skoru ne yüksek olursa, o kişinin finans kuruluşları nezdinde kredibilitesi o kadar yüksek demektir. Kara liste ise, Merkez Bankası tarafından tutulan, haklarında yasal takip başlatılan müşteri bilgilerinin tutulduğu bir listedir. Kara listede, müşterilerin geçmiş bireysel kredilerinden, kurumsal çek ve senetlere kadar bütün finansal bilgileri bulunmaktadır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?