Kredi Notu Yüksek Olanlar Ne Kadar Kredi Alabilirler

0

Kredi notu yüksek olanlarında en çok merak ettiği konular arasına giren kredi notu yüksek olan ne kadar kredi alabilir? sorusuna cevap getireceğiz. Kredi notunun iyi olması istediği rakamda kredi alabileceği anlamına kesinlikle gelmemektedir. Kredi notu puanı iyi olan kişilerin ne iş yaptığı, ne kadar sigortalı olduğu ve üzerine ait herhangi bir mal varlığının olup, olmadığı çekeceği yüksek miktarda ki krediye yardımcı olacaktır. Bu duruma istinaden mal varlığının değerine ve sigortalının değerine göre kredi çıkabilmektedir.

Normal şartlarda kredi notu iyi olan bir kişinin çekebileceği maksimum kredi tutarı aldığı maaşın 20 katıdır. Bir kişi 2.000 tl maaş alıyorsa bu durumda 40.000 tl kredi çekebilmektedir. Tabi ki bu durum sözde geçerli olan bir durumdur. 2.000 TL maaş’a sahip olan ve bankalar arasında hiç bir problemi olmayan kişiler 80.000 TL’de kredi çekebilir. Bu tamamen bankanın kişiye olan güveniyle ilgili bir durumdur. Bankacılık sektöründe kredi notu iyi olana kredi vermek adına can atan rekabet edinen bankalarda vardır. Örneğin kredi notu iyi olan bir kişiye sürekli kredi reklamlarıyla alakalı mail, sms gibi iletiler gitmektedir. Bu bankacıların kendi aralarında oluşturduğu rekabet ile ilgilidir. İş bankası 100.000 TL kredi verirken Denizbankası 200.000 TL kredi verebilir. Burada herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ki zaten banka istediği potansiyele sahip olan kişiyi bulmuştur.

Kredi notu iyi olan kişilere çok rahatlıkla verilebilecek kredi tutarı 100.000 TL’dir. Tabi ki verilecek kredinin vade tutarı ve ödeme tutarı da değerlendirilmektedir. Örneğin ihtiyaç kredisinde 100.000 TL çekebilmek 2.000 TL aylık geliri olan bir kişi için çok zordur.

Findeks Kredi Notu Skalası

Ancak 2.000 TL geliri olan kişi bunu ihtiyaç kredisi olarak değilde konut kredisi olarak değerlendirirse bu oldukça mümkündür. Bunun tek sebebi ihtiyaç kredisinin max 36 ay vade’de olması konut kredisininde 120 ay vade’ye sahip olmasıyla alakalı bir durumdur. Vade sayısının uzun olması çekilecek olan rakamında büyük olmasına eşit olmaktadır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?