Kredi Notu Kısa Zamanda Nasıl Yükseltilir?

0

Kredi notu düşük olan kişiler kredi notlarını yükseltmek isterler. Ancak bunu nasıl yapacaklarını bilmezler. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu hangi etkenlerin düşürdüğünü bulmalısınız. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenler kredi notunuzu etkileyen etmenlerle ilgilidir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunuzun düşmesinin pek çok nedeni olabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kredi kartı borcunuzu ödememeniz ve geciktirmeniz ya da ertelemeniz
 • Kredi taksidinizi ödememeniz, geciktirmeniz ya da ertelemeniz
 • Sürekli faiz uygulanan kredili mevduat hesabı borcunuz
 • Kredili mevduat hesabınızda sürekli eksi bakiye bulunması
 • Sık sık kredi talebinde bulunmanız ve bankaların taleplerinizi sık sık reddetmeleri
 • Devlete vergi borcunuzun olması
 • Devlete GSS, Bağ-Kur ve SGK prim borçlarınızın olması
 • İcra müdürlüğüne sizin hakkınızda şikayette bulunulması
 • Hesabınızda yeterli bakiyenizin bulunmaması
 • Otomatik ödeme talimatlarınızın sık sık başarısızlıkla sonuçlanması

Kredi notunuzun düşmesine neden olan bu etkenler arasında siz de ödeme alışkanlıklarınıza uyan en az bir madde bulduysanız kredi notunuzun düşmesine neden olan etkeni buldunuz demektir. Bu etkeni aynı zamanda kredi notunuzu yükseltmek için kullanabilirsiniz. Yani bu etkeni ortadan kaldırdığınızda kredi notunuz da yükselecektir.

Kredi Notunuzu Kısa Zamanda Yükseltmenizin Yolları

Kredi notunuzu kısa zamanda yükseltmek için iki adıma ihtiyacınız olacaktır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Geciken borçlarınızı ödemeniz
 • Kredi kartınızı üç ay boyunca doğru ve etkili şekilde kullanmanız

Kredi kartınız üç ayda kredi notunuzu yükseltmek için kullanabileceğiniz bir araç hâline gelecektir. Ancak bunu yapabilmeniz için kredi kartınızı nasıl kullanacağınızı bilmeniz şarttır.

Geciken Borçlarınızı Ödeyin

Kredi notunuzu kısa zamanda yükseltebilmeniz için kredi kartınızı kullanacaksınız. Ancak geciken borçlarınız olduğu sürece kredi notunuzu yükseltmeye çalışmanızın bir anlamı yoktur. Bu nedenle öncelike geciktirdiğiniz borçlarınızı kapatmalısınız. Geciktirdiğiniz kredi taksidi, vergi borcu, prim borcu, kira ödemeleriniz ve daha geciken ne kadar borcunuz varsa bunları ödemelisiniz. Eğer borcunuz çok fazlaysa ve altından kalkamıyorsanız bunları taksitlendirmelisiniz.

Kredi Kartınızı Doğru ve Etkili Şekilde Kullanın

Kredi notunuzu kısa zamanda yükseltmeniz için borçlarınızı ödedikten sonra yapmanız gereken şey kredi kartınızı en az üç ay boyunca doğru ve etkili şekilde kullanmaktır. Bunun için öncelikle kredi kartınızın borcunu sıfırlamalısınız. Sonra bir dönem içinde kredi kartınızı kullanabildiğiniz kadar çok kullanmalısınız. Dönem sonunda ekstreniz geldiği zaman ekstre borcunuzun tümünü ödemelisiniz. Bunu yaptığınız zaman bankalara, borçlansanız da borcunuzun tamamını zamanında ödeyen bir müşteri profili çizmiş olursunuz.

Söz konusu uygulamayı en az üç ay boyunca uyguladığınızda kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz. Ancak bunu yaparken başka bir borcunuzu geciktirmemeli ve kredi notunuzun düşmesine neden olacak bir eylemde bulunmamalısınız.


Yorum Yazmak İstermisiniz?