Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

0

Bir kişinin bankalardan kredi çekebilmesi için sahip olması gereken en düşük kredi notu puanı kaç olmalıdır.Kredi kullanmak için en az kredi notumuz kaç olmalıdır?

Günümüzde ekonomik dengeyi kişisel ya da kurumsal açıdan sağlayabilmek için hemen herkesin bankayla bir şekilde ilişkisi bulunuyor. Toplu nakit olmadığı zaman, ihtiyaçların giderilebilmesi adına bu durum son derece önemli bir hal almakta. Bazılarımız eğitim giderlerini karşılamak, borç kapatmak, ev- araba almak gibi nedenlerle kredi başvurusunda bulunurken bazıları da kurumsal olarak yen mal alımı veya yatırım için kredi isteyebiliyor.

Tabi bu noktada bankaların ne tür şartlar öne sürdüğü konusu kritik öneme sahip. Bu şartlardan en önemli bir tanesi gelir belgesinin gösterilmesi ve bu olmazsa bir iki istisna durum dışında kredi almak imkansız görünmekte. Bir şekilde o krediyi geri ödeyeceğinizi gösteren belge gerekiyor. İkinci olarak da önemli şart kredi notu konusu. Birçok kişi kredi notu düşüklüğü nedeniyle bankalardan kredi çekememektedir.

Kredi Notu Nedir?

Merak edilen kredi kullanabilmek için kredi notu en az kaç olmalıdır sorusuna gelmeden önce kredi notunun ne demek olduğunu ve nelere göre çıkarıldığını belirtmek gerek. Kredi notu, sizin bankalarla olan geçmişiniz ve ödeme detaylarınızı gösteren, kredi risk çekmek için riskleri sıralayan bir nottur. Yani bankalarla ne kadar fazla pürüz varsa kredi notu düşer ve banka geri ödeme yapma konusunda şüpheyle yaklaşır.

Buna kredi kartı ödemelerinin gecikmesi, yasal takip sürecine girilmesi, kara listeye girme gibi durumlar eklenebilir. Tabi sadece geçmiş ödemeleriniz de kredi notunun düşmesi için yeterli değildir. Ayrıca hali hazırdaki borç durumunuz, diğer bankalara yapılan başvurular, başvurularınızın sonuçları da kredi notunun belirlenmesinde etkilidir. Elbette bazen bankaların kendi sistemsel durumları nedeniyle de değişken durumlar gözlenebilir. Örneğin ortalamadan düşük bir kredi notuna sahip olsanız da bankanın o dönemde müşteri alması gerektiğinden size kredi vermeye yanaşması muhtemeldir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Esas soruya kredi kullanabilmek için kredi notu en az kaç olmalıdır sorusuna gelinirse bunu belirleyen kurum KKB’dır ve nota göre risk durumu değerlendirmesi yapılmaktadır. 1400 ve altında kredi notu olan başvuru sahipleri bu rakamdan geriye doğru gittikçe riskin daha da çok olduğunu gösterir. Bu durumda bankalar bazen biraz düşük puanlara kredi verebilmekte bazen de kredinin hiç çıkmaması durumu olabilir.

Diğer yandan 1499 ve yukarısında olan puanlarda bankanın kredi vermeye daha sıcak baktığını söyleyebiliriz. Bunun anlamı kesinlik kazanması demek değildir ancak sorunun yanıtı olması için yeterli olduğu söylenebilir. Bankalardan kredi çekmeden önce mutlaka kredi notunuza baktırmanız ve buna göre başvuru yapmanız önerilir. Gelişigüzel başvuru yapılmaması kredi notunun düşmemesi adına önemlidir.

Kredi Notunu Yükseltmek

1500 ve yukarısının kredi kullanabilmek için kredi notu en az kaç olmalıdır sorusu için yanıt verdiğini öğrendikten sonra önemli diğer konu yükseltmek için yapılması gerekenlerdir. Kredi notunuzu yükseltebilmek için en az bir yıldan fazla süre bankalarla olumsuz hiçbir durumun olmamasına özen gösteriniz.

Yorum Yazmak İstermisiniz?