Kredi Borcunu Ödeyemiyorum İşsiz Kaldım Ne Yapabilirim?

0

Çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi kullanmak günümüzde her tüketicinin yaptığı finansal işlemlerdir. Kredi borcununda ödenebilmesi için mutlaka bir gelirimizin olması gereklidir. Gelir elde ederken planlanan kredi taksit ödemelerini yapabilirsiniz. Fakat işsiz kaldığınızda kredi ödemelerini nasıl yapabileceksiniz. İşten çıktınız yada ayrılmak zorunda kaldığınızda kredi taksitleri en büyük sorununuz olabilecektir. Bir çok çalışanında belki memnun olmadığı işinden çıkamama nedenlerinden en başta kredi borcu ödemek geliyordur. Böyle durumlarla karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiği konusunda size bilgilendirme yazısı yazmaya karar verdim. Yazımı ayrıntılı olarak okuduğunuz zaman konu hakkında yapabileceklerinizi genel olarak kafanızda şekillendireceksiniz.

Kredi kullandıktan sonra bir şekilde işten çıktıysanız alacaklı olan bankalara karşı yapabileceklerinizde sınırlıdır. Bunların en başında kredi kullandığınız banka şubesine giderek görüşmeler yapmanız gelmektedir. Bankanın tamamen kendi insiyatifiyle sizin durumunuzu düzeltmeniz için tanınan süreler vardır. Kredi ödemelerini dondurmanızı sağlayabilirler. Bu sayede yeni bir iş bulana kadar size bir kaç ay nefes aldıracak bir ortam yaratılmış olacaktır. İşten çıkma gibi durumları olan kişiler için genel olarak benim tavsiyem, işten çıkmadan önce banka ile görüşmeler yaparak, kredi taksidi erteleme, dondurma işlemlerini daha önceden ayarlamaları yönünde olmaktadır.

Banka ile görüşmeler yaptınız ve bir türlü kredi taksitlerini ertelemeyi kabul ettiremediniz, bundan sonra yapabileceğiniz bir diğer alternatif yol ise bankaya kredi taksitlerinin yeniden yapılandırmasını istemenizdir. İşsiz kaldığınız süre boyunca alabilme ihtimaliniz olan işsizlik maaşına oranla ödeyebileceğiniz taksit tutarlarında kredi yapılandırması yapmanız halinde, ödemekte güçlük çekmeden düşük taksit tutarlarında kredinizi ödeme imkanınız olabilir.

Kredi çekmeden önce yapabileceğiniz, fakat az kişi tarafından bilinen işsizlik sigortası yaptırmışsanız bu işlem sayesinde işsiz kaldığınızda bu sigorta sizi kredi taksitlerinin ödemesine karşı korumaktadır. İşsiz kaldığınız süre içerisinde bu sigorta sizin kredi borcu taksitlerinizi ödemeye devam etmekte ve bu sayece kredi skorunuz etkilenmemekte takibe girmenizi önlemekte ve kredi sicilinizi düzgün tutmaktadır.

Bu anlatmış olduğum durumların hiçbirini yapamadıysanız ve 90 gün boyunca kredi taksitlerini ödeyemediyseniz, yasal takip işlemini başlatmak üzere banka avukatlar aracılığı ile işlemleri başlatacaktır. Genel olarak çıkan sonuç borçlunun maaşının dörtte birine el koyma kararıdır. Bu karar ile sigortalı çalışmaya başladığınız anda maaşınıza haciz uygulanarak tahsilat yapılmaktadır. Eğer sigortalı bir işe giremediyseniz, gireceğiniz süre boyunca gecikme faizi uygulanacak ve borcunuz artacaktır. Mutlaka ödemelerinizin yapılabilmesi için sigortalı olarak çalışınız. Sigortalı bir işten kaçmak sorununuza çözüm olmayacak, aksi halde sorunun dahada büyümesine neden olacaktır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?