Kredi Borcu Yapılandırma ve Erteleme

0

Kredi Borcu Erteleme Bankalar ile ilişki içinde olan bireyler çektikleri kredi tutarlarını zaman zaman ödemekte güçlük çekebilirler. Beklenmeyen kaza, hastalık, işsizlik gibi durumlar işlerin rutinini bozar ve ödemelerde aksaklık yaşanır. Bu tarz durumlarda kredi taksitlerini ertelemek isteyen bireyler yeniden bankaların kapısını çalar.

Borç Yapılandırma

Taksitlerini ödemekte zorlanan müşteriler borçlarını geciktirmek yerine bunu bankaya iletmelidirler. Bu durum karşısında bankaların aksiyon alma şansları bulunur. Ancak elbette her banka için aynı uygulamanın var olduğunu söylemek doğru olmaz. Bazı bankalar ödeme güçlüğü çeken müşterileri için kredi borçlarını yeniden taksitlendirirler. Bu uygulamaya borç yapılandırma denilmektedir.

Kredinin toplam tutarı müşterinin ödeyebileceği taksitlere bölünür. Bunun yanında birkaç ay geç ödemeye başlamak isteyen müşteriler için yapılan uygulamalar da bu yapılandırmanın içindedir. Ancak bu tarz durumlarda bankalar belli bir faiz uygulayabilirler. Müşteriler unutmamalıdır ki borç yapılandırma yoluna gittiklerinde risk notları artacağı için sonraki zamanlarda yeniden kredili ürün kullanmak istediklerinde sıkıntı yaşayabilirler.

Borç Erteleme İşlemleri

Borcunu ertelemek isteyen ve yapılandırma uygulamasından yararlanmak isteyen müşteri öncelikle krediyi kullandığı şubeye başvuru sağlamalıdır. Şube müşteriden işten çıktığına dair belgeler talep edebilir.

Eğer müşterinin zaten gecikmeleri söz konusu ise çoğu zaman bu belgelere ihtiyaç duyulmaz. İlgili departman ile birlikte bir ödeme tablosu çıkaran şube bunu müşteriye ibraz eder. Müşteri eğer bu tablodaki ödeme planını kabul eder ve faiz işleyişini de onaylar ise sözleşme gerçekleşir ve borç yapılandırılır.

Ertelemeli Kredi

Kredi borcu erteleme ile ertelemeli kredi sıkça karıştırılan uygulamalardandır. Kredi borcu erteleme an önce açıklandığı gibi ödeme güçlüğü içinde bulunan bireylere uygulanan borç yapılandırma yöntemidir. Ertelemeli kredi ise başlı başına bankaların uyguladıkları bir kampanyadır. Bankalar bayram öncesi, yılbaşı öncesi, yaz öncesi ya da piyasa durgunluğunu bozmak için ertelemeli kredi kampanyaları başlatırlar.

Bu ürünler alındıktan yaklaşık 2 – 3 ay sonra ödenmeye başlanır. Yani müşteri krediyi 2017 Ekim ayında kullanır ancak 2018 Ocak ayında ödemeye başlar. Bu durumda müşteri sicilinde herhangi bir değişiklik olmaz. Çünkü bu uygulama bankanın gerçekleştirdiği bir kampanyadan ibarettir.

Yorum Yazmak İstermisiniz?