Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

0

İhtiyacımız olduğu zamanlarda yada bir isteğimiz için bankalardan kredi hizmeti almaktayız. Bankalar da bize gerekli şartların yerine getirilmesi sonucunda kredi hizmeti veriyor. Ancak bazen bazı şeylerin ters gitmesi sonucunda banka bizlerin başvurusunu olumsuz olarak sonuçlandırıyor. Bankalardan kredi almak istediğimiz zamanlarda banka bizden bir çok şey isteyecektir. Bunların yerine getirilmesi sonucunda kredi hizmeti verecektir. Bankaların önem verdiği bazı hususlar vardır. Bunların üzerinde oldukça fazla durur. Buna göre bize kredi hizmeti vermek ister.

Bankaların en çok dikkat edeceği şey gelir belgesi ve kredi notu dur. Kredi notu bizlerin gelmiş, geçmiş bütün bankacılık çalışmalarımızı eksiksiz bir şekilde kayıt altına almaktadır. Alınan bu kayıtların daha rahat anlaşılması için de puanlar verilmektedir. Bankaya karşı yaptığımız çalışmalar sonucunda puanımız yükseliyor veya düşüyor. Kredi notunu belirleyen en büyük şey bankalara karşı yaptığımız ödemelerdir. Bu ödemeler vaktinde, zamanında, ödenmesi gereken miktarda yapılmadığı takdirde kredi notu düşer. Bankaların vereceği hizmette en çok emin olmak istediği şeyde sizlerin yapacağı ödemelerdir. Banka kredi notu sorgulama işlemi yaptığı zaman sizlerin geçmişte düzensiz borç ödemesi yaptığınızı görecektir. Yani sizlerin borcuna sadık birisi olmadığı düşünerek hizmet vermek istemeyecektir. Bir de gelir belgesi çok önemlidir. Eğer bankaya gelir belgesi verilmiyor ise banka sizin bir gelirinizin olmadığın düşünür. Bu nedenle sizlere vereceği hizmetin aylık ödemelerini de yapamayacağınızı düşünür.

Bankalara yaptığınız başvuruların olumsuz olarak sonuçlanmasın da bir çok neden vardır. Bunlardan bazıları da aşağıda yer almaktadır.

-İstenilen gelir belgesinin verilmemesi,

-Sigortalı bir işinizin olmaması daha doğrusu sigortanızın olmaması,

-Çalışılan işte çalışma süresinin yetersiz olması (en az 6 ay olmalı)

-Kredi notunun düşük olması,

-Daha önce çekilen bir kredinin olması ve bu kredinin ödemelerinin devam etmesi,

-Bankalarla yaşanan sorunlar neticesinde kara listeye girilmesi,

Yukarıda yazmakta olan şeyler sizlerin bankalardan kredi hizmeti almasına engel olacak durumlardır. Yazanlardan her hangi birinin olması bankanın size hizmet vermemesine neden olacaktır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?