KOSGEB Hibe Destek Kredisi Nasıl Alınıyor?

0

Son yıllarda sık sık karşılaşılan KOSGEB, iş kurmak isteyen ve yeni bir hayata adım atmak isteyen girişimcilerin umut kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. KOSGEB kuruluşunun temel amaçlarından en önemlisi aklındaki önemli projeleri hayata geçirmek isteyen kişilere finansal olarak katkı ve destek sağlamaktır. Mevcut olarak nakit parası yeterli olmayan ancak aklında getirisi yüksek bir proje olan kişiler KOSGEB hibe destek kredisi programlarına başvuru yapabilirler.

KOSGEB hibe destek kredisi alabilmek için sizlerden istenen ilk ve en temel şart İşkur kaydınızın yapılmış olmasıdır. Bu şartı yerine getiren ve elinde bir iş projesi olan kişiler KOSGEB hibe kredi desteklerinden yararlanmaya başlayabilirler.

Hibe Destek Kredisi Kimlere Veriliyor?

Hibe destek kredilerinden yararlanabilmeniz için İşkur kaydınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. Başvurunuzu yaptıktan sonra kendi bölgenizdeki kursiyer sıralarına göre girişimcilik kursları yapılıyor. Kayıtlı olduğunuz bölgede sizin de dahil olabileceğiniz bir yer açıldığı zaman size geri dönüş yapılıyor ve mülakatınızın tamamlanmasından sonra kurs süreci başlatılıyor.

Kurs süreci içerisinde iş planlarınızı hazırlamayı ve gerekli prosedürleri öğrenmeye başlıyorsunuz. Kursu başarı ile tamamladığınız zaman size özel bir sertifika düzenleniyor. Sertifikanızı aldıktan sonra iş planınız ile birlikte KOSGEB başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra sizin sunduğunuz iş projesi kabul olduğu zaman size geri dönüş yapılıyor. Kabul edilmeyen iş planları için ise düzeltmeniz gereken noktalar size rapor halinde bildiriliyor. Böylelikle gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tekrar başvurma hakkınız olabiliyor.

Hibe Destek Kredisi Masrafları Nedir?

Her kredi ve destek programında olduğu gibi KOSGEB hibe destek kredisinde de birtakım masraflar bulunuyor. Dükkanınızı tutup, gerekli ruhsat, esnaf ve sanaatkar odası, sigorta ve bağkur kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Bu işlemlerin ortalama olarak tutarı ise 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişiyor.

KOSGEB projesi için planladığınız iş yerinizde kullanılacak olan aletleri ve ekipmanları da satın alıyorsunuz. KOSGEB bu tür harcamalarda sizlere herhangi bir şekilde finansal anlamda destek sağlamıyor.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra KOSGEB hibe destek kredilerinden yararlanabilmeniz için aylık olarak giderlerinizi belgeler ile ispat etmeniz gerekiyor.

Yorum Yazmak İstermisiniz?