Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

0

Konut Kredisi Ödeme Planı 

Konut kredisi kullanan kişilerin ilk olarak aylık ödemeleri gereken taksit tutarı ve son ödeme tarihlerini gösteren ödeme planları oluşturulur. Oluşturulan konut kredisi ödeme planı üzerinde tüm detaylar yer alıp mutlaka kredi kapatılana kadar saklanması gereken çok önemli bir evraktır.

Bu evrak sayesinde kişi hem aylık ödemelerini takip edebilmekte hem de konut kredisini erken kapatmak istediği zaman ödemesi gereken tutarı görür.

Konut Kredimi Ödeyemiyorum

Konut kredisinde yaşanan en büyük sıkıntılardan biride kişinin ödeme zorluğuna düşmesidir. Pek çok kişi konut kredisi kullanırken maaşına göre orantısına dikkat etmemekte ve “yeter ki kredi onayı alayım bir şekilde kredimi öderim” şeklinde düşünmektedir.

Oysaki konut kredisi son derece uzun vadeli krediler olup son derece iyi hesaplanarak kredi kullanılmalıdır. Krediyi ödeyemeyen kişilerin banka ile irtibata geçerek konut kredisi yapılandırma talebinde bulunmaları mümkündür. Bu sayede kredi vadesi açılarak aylık ödenmesi gereken konut kredisi taksit miktarı düşürülmüş olur.

Konut Kredimi Ödemezsem Ne Olur?

Konut kredisini ödeyemeyen kişilerin evlerinin ellerinden alınma riski olduğu için son derece dikkatli olunmalıdır. Banka kredi borcunu tahsil etmek için konutun üzerine ipotek koyduğu için kredi borcunu 3 hesap dönemi üst üste ödememesi durumunda evi satma hakkına sahiptir.

Bu satış sonucunda banka kalan kredi borcunu tahsil eder ve kalan fazla tutar var ise bunu müşterisine iade eder.

Yorum Yazmak İstermisiniz?