Komodo Coin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

Merhaba arkadaşlar, bugün birçok yatırımcının uzun zamandır merak ettiği Komodo’yu tanıyacağız. İlk olarak 2016 yılının Eylül ayında SuperNET ekibi tarafından zcash’ten fork edilmiş ve bir ICO aracılığıyla finanse edilmiş olan Komodo.

Komodo Coin Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Kullanıcılarına imzasız işlem yapabilme imkanı sağlayan merkezi olmayan açık kaynaklı bir kripto para platformdur. Komodo, birçok kripto paranın kullandığı gizlilik protokollerinin dışında Deloyed Proof of Work (Ertelenmiş İş Kanıtı (dPoW)) protokolünü kullanır. Buradan da anlaşılacağı üzere Komodo temelinde gizlilik özelliği ön planda olan bir kripto para birimidir. Token basma, kullanma ve dağıtma sürecini olabildiğince merkezsiz bir hale getirmek Komodo projesinin asıl amaçlarından biridir.

Şimdi hep beraber Komodo platformunun özelliklerini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilmek adına bu özellikleri tek tek inceleyelim.İlk ve en önemli özelliklerimizden biri, gizlilik.

Gizlilik

Komodo platformu Knowledge Proof of Work teknolojisine dayanmaktadır. Bu teknoloji ile komodo platformunda blok zincirde gerçekleştirilen işlemler tamamen şeffaf ya da gizli olur. Yapılan işlemler gizli olduğu zaman; madenciler işlemleri onaylayabilmelerine karşın, gönderen kişiyi ve alıcı kişiyi göremez. Yapılan işlemler şeffaf olduğu zaman ise, işlemler normal bir Bitcoin işlemi gibi ilerler.

Advertisement

Anonim şekilde gerçekleştirilen işlemler sadece kullanıcı gizliliğini korumak için değildir. Anonim işlemler aynı zamanda bütün paraların tazmin edilebilir kalması için son derece önemlidir.

İkinci önemli özelliğimiz ise güvenlik.

Güvenlik

Komodo Proof of Work algoritmasına sahip bir platformdur. Ancak aynı zamanda değişmezliği sağlayabilmek adına Daleyed Proof of Work sistemini de bünyesinde barındırmaktadır.
Komodoya bir karşı saldırı gerçekleşmesi ihtimali karşı notary nodes sistemi kullanılıyor. Notary nodes sistemine göre, Komodo’dan gelen blok verileri Bitcoin’de her iki blok zincirine bağlı olan noter
düğümleri tarafından gerçekleştirilen özel işlemler tanıtılıyor. Blok zincirlerdeki en ufak tutarsızlık bile düğümler tarafından tespit edilebiliyor.

Birde Komodo’nun madenciliğine göz atalım.

Madencilik

Komodo platformunun sürekliliğinin sağlanabilmesi ve platformda hızlı bir şekilde işlem yapılabilmesi için madenciliğe ihtiyaç vardır. Komodo madenciliği hem işlemci hem de grafik kartı kullanılarak
yapılabilmektedir.

Son olarak, Komodo cüzdanlarını da tanırsak, Komodo hakkında deyalı bir bilgi birikimine hep birlikte ulaşmış olacağız.

Komodo Cüzdanları

1. Ledger Nano S

Özel anahtarlarınız cihazınızı asla terk etmez. Tek dezavantajı ise Komodo’ya üye oldukları için kullanıcı kişilerin %5 bonus talebine izin verilmemesidir.

2. Agama Cüzdan

KMD’yi ve diğer birçok kripto para birimini destekleyen masaüstü para cüzdanıdır. Şimdilik sadece bir Beta sürümü bulunan Jumblr adında gizlilik geliştirici bir özelliği bulunmaktadır.

3. Komodo Swing Cüzdan

Komodo geliştiricileri tarafından geliştirilen resmi Komodo GUI cüzdanı olmasının yanı sıra en temel cüzdandır.

4. Komodo Kağıt Cüzdan

Üzerine hem özel anahtarlar hem de kamu anahtarları basılı olan bir kağıttır.

Komodo platformunu iyice tanıdığımıza göre artık yatırlarımızda faydalanabiliriz. Umarım sizler için sağlamak istediğimiz fayda ve detaylı bilgiler yerine ulaşabilir. Bir baka başlık altında görüşmek üzere hoşça kalın…


Leave A Reply