Kefilsiz Kredi

0

Yaşanan ekonomik krizler, maaşların yetmemesi veya yatırım amaçlı durumlarda kredi kullanımı için bankaların kapıları çalınmaktadır. Bankalarında büyük kar elde ettiği düşünülürse bankalar için büyük bir fırsat ve kar kapısı olan kredilerde büyük patlamalar yaşanmıştır. Her ne kadar bankalar kredi vermek için yarışsa da bazı durumlarda müşterilerinden kefil talep edebilmektedir. Bu yazımızda da bankaların kefilsiz kredi vermesi konusunu ele alacağız.

Şunu hemen belirtelim ki bankalar riskli durumlarda ve kullandırılacak kredini geri dönüşümün risk taşıyan kredi işlemleri için ya olumsuz cevap verirler ya da kullandırmış oldukları kredinin geri dönüşümün sağlamak için mutlaka garanti talep ederler. Yani banka kimseye babasının hayrına kredi kullandırtmaz. Al ister öde ister ödeme canın sağ olsun mantığı aramayın.

Kapitalizmin acımazsızlığına en güzel örneği bankalardır.  Duygusallığa asla yer yoktur. Bankalar, kredi talebinde bulunan kişileri kredi vermeden önce araştırılar. Findeks tarafından tutulan kişinin finans geçmişinin incelenmesi ve kredi notunun yüksek olması, gelirinin yüksek olması ve kredi taksitlerini ödeyebilecek güce olduğuna inanırsa kefilsiz kredi kullandırır. Ancak kişinin gelir belgesi kredi borcunun ödeyemeyecek veya risk taşıyabileceğini düşünürse, kredi notu düşük, yerlerde geziyorsa kredi kullandırtmak istemezler.

İşte burada devreye Hızır adını verdiğimiz kefil devreye girmektedir. Bankalar, risk taşıyan müşterilerinden kefil talep ederler. Tabi kefil adayı da banka tarafından iyice araştırılır. Kefilin kredi notu, geçmiş banka işlemleri, geliri gibi birçok kredi kullandırtmayı etkileyen faktörlerin gözden geçirilmesi sonrası çıkan sonuç olumlu ise kefillik şartıyla kredi kullandırılır.

Yoksa kefilin de kredi notu yerlerde sürünüyor ve kefilin geliri de yetersiz de yine kredi onayı beklemeyin. Bazı bankalar, işlerini iyice garanti altına almak için tek kefille yetinmeyip birden fazla kefilde talep edebilmektedir. Siz boş verin bankaların kefilsiz kredi veriyoruz naralarını. Eğer ki gelir belgeniz yoksa veya gelir belgeniz kredi ödemeleri için yetersiz ise kredi falan kullandırtmazlar.


Yorum Yazmak İstermisiniz?