Katılım Bankaları neden banka faizlerine yakın kâr payı dağıtıyor?

0

Çok popüler bir konu olan normal bankaların faiz oranı ile Katılım bankalarının kar oranının neden birbirine yakın olduğu hakkında bilgi.

Katılım Bankaları neden banka faizlerine yakın kâr payı dağıtıyor?

Bu bir çok yerde konuşulan ve Katılım Bankalarında faizsiz kazanç adı altında tasarruflarını değerlendiren mudileri endişelendiren bir durumdur.Ancak bu şüpheler bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Normal işleyen bankalar müşterilerine daha en baştan vade sonunda ne kadar kazanacaklarını ve ne kadar faiz kazancı elde edeceklerini bildirirler. Normal sistemde tasarruf sahibi ne kazanacağını daha ilk günden bilir. ancak Katılım Bankalarında durum daha farklıdır çünkü Katılım bankalarında tasarruflar yatırılan para değerlendirildikten sonra ve bir kar oluştuktan sonra ancak tasarruf sahibine kazandığı tutarı söyleyebilmektedir.

Normal bankaların faiz oranı ile Katılım Bankalarının kar oranlarının birbirine yakın olmasının ana sebebi reel ekonomide dönen bir paranın getirisinin ekonominin temel kuralları düşünüldüğünde (normal kazanç sağlandığı düşünüldüğünde) belirli bir marjın dışına çıkılamayacağını söyler. Ancak katılım bankaları ile normal bankalarının çalışma sistemleri hem şekil hem de öz olarak tamamen farklıdır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?