Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları Hakkında Bilgi

0

Türkiye’de kurulu bulunan 3 adet Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları görevleri ve türleri hakkında kısa bilgi

Her zaman ismini duyduğumuz ancak tam olarak ne olduğunu bilemediğimiz bankalar vardır. İller Bankası, Türk Eximbank ve Türkiye Kalkınma Bankası.

Yukarıda isimleri sayılan 3 bankanın ortak noktası Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım bankaları olmalarıdır. Bu bankaların hiçbiri piyasadan mevduat toplamazlar. Yetkileri yoktur. Bu bankaların tamamı devlet tarafından kurulmuştur ve özellikle Türkiye’nin daha az gelişmiş bölgelerindeki yatırımlara ve projelere finansman desteği sağlamaktadırlar.

İller Bankasının kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan İller Bankası tüzel kişiliğe sahip bir kamu bankasıdır. Ana görevi yerel yönetimlerin bütçeden aldığı payı dağıtmaktır.

Türk Eximbank ise ihracatçıları desteklemek amacı ile kurulmuş bir kamu bankasıdır.1987 yılında kurulmuştur. Türk Eximbank ihracattaki piyasa oranımızın artması doğrultusunda faaliyet gösterir ve kredi, garanti ve sigorta işlemlerinin tamamını yerine getirebilen bir bankadır.

Türkiye Kalkınma Bankası ise ananim şirket bazındaki firmaları fonlayarak hem kalkınma yı hemde sürdürülebilir büyümeyi desteklemek gayesi ile kurulmuştur. Sermaye piyasasının gelişimine katkıda bulunurken bir yandan da girişimcilere teknik destek sağlamaktadır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?