JP Morgan Chase; fiyat para birimini temsil etmesinin yanı sıra, kendine ait bir dijital para yaratan ilk büyük ABD bankasıdır.

Şubat ayında yapılan bir basın bülteni ve yayınlanan röportaja göre; banka, kurumsal müşterilerinin arasında gerçekleşen ödemelerin kolaylaştırılması için blok zincir tabanlı bir teknoloji olan JPM Coin’i piyasaya sürdüğünü açıkladı. Daha önceden yaratılmış kripto para birimlerine baktığımızda; JPM Coin, bu kripto para birimlerinden oldukça önemli farklara sahip. Bunun nedeni ise, JPM coin’in 1:1 oranında paraya çevrilebilmesi.

JPM Coin Nedir?

JPM Coin’in asıl yaratılma amacı, kurumsal müşteriler arasında ödemelerin transferini kolaylaştırıp hızlandırmak.

JPM Coin, JPMorgan Chase’in tutuğu ABD dolarını temsil eden dijital bir tokendir. Yani geleneksel anlamda bir para değildir. Değeri ise 1 ABD dolarına eşit durumdadır. JPMorgan Chase, JPM Coin’in ilk lansmanında başarıyı yaklayacağını düşünerek, gelecek zamanlarda da ek para birimleri için JPM Coin kullanmayı planlıyor.

JPM Coin kullanımının nasıl olacağından bahsedelim. Müşteriler için bu süreç oldukça basit. Başta, müşteri belirlenmiş olan bir hesaba belirli miktarda para yatırıyor. Bu para miktarına karşılık gelen JPM Coinleri alıyor. Sonra, elinde bulunan JPM Coinleri bir blok zincir ağında ya da diğer JPMorgan müşterileri arasında yapılan işlemleri basitleştirmek için kullanabiliyor. Unutmadan ekleyelim, müşteriler diledikleri zaman hesaplarında bulunan JPM Coinlerini bankadan ABD doları almak için kullanabiliyor.

Advertisement

JPM Coin stablecoinlerle benzer özellikler göstermesinin yanında önemli farklılıklara da sahiptir. Birlikte bu farklılıklara bir göz atalım. Stablecoinler, erişime açıktır aynı zamanda da kamuoyu için kullanılabilir durumdadır. Ancak JPM Coin sadece JPMorgan müşterileri için kullanılabilir durumdadır. En önemlisi bu müşteriler JPMorgan Chase‘in kurumsal müşterisi olmalıdır. Birçok stablecoin yatırım aracı olarak kullanılır ancak JPM Coin, ödeme transferlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Başka bir farkı ise, genelde stablecoinlerin değerleri güvence sahiplerinin şeffaflığına bağlı olarak değişir. Fakat JPM Coin, JPMorgan’ın tutuğu fiat para biriminde daima paraya çevrilebilir halde olacak.

JPM Coin Ne Anlam İfade Ediyor?

Dünya’nın en büyük bankalarından biri olan JPMorgan, dijital paralar ile ilgili attığı bu adım ile son dönemlerde istikrarı ve itibarında belirsizliğin hakim olduğu kripto para piyasasına olumlu yönde katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Üstelik, JPMorgan Chase, ulusal olarak onaylanmış bir banka olmasının yanı sıra ABD ve uluslararası bankacılık yasaları ve düzenlemeleri ile uyumlu bir kuruluştur. Böyle büyük bir bankanın kriptopara alanını desteklemesi, kripto para piyasasından şüphe duyan yatırımcıların bu piyasaya olan önyargılarını kırıp kripto para birimlerini keşfetmeye başlamasını sağlayabilir.

JPM Coin’in Geleceği

Şimdilik sadece JPMorgan Chase’in kurumsal müşterileri arasında kullanılacak. Ancak gelecek zaman içinde banka bu programı başka para birimleri ve bireysel müşterilerini de kapsayacak şekilde genişletmeyi düşünüyor. JPM Coin’in, ABD’nin büyük bir bankasının gerçekleştirdiği bu tür ilk program olması, ana finans piyasasında dijital para açısından yeni bir dönemin başlamasına yardımcı olacak gibi gözüküyor.


Leave A Reply