IoTeX (IOTX) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

IoTeX, 2017 yılında açık kaynaklı bir platformdur. IoTeX; insanlar, makineler, işletmeler ve DApp’lar gibi bütün fiziksel ve sanal olan “şeylerin” küresel bir ölçekte bilgi ve değer alışverişinde bulunabileceği Güvenilir Şeylerin İnterneti’ni kuruyor.

IoTeX (IOTX) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

IoTeX, otuzdan daha fazla üst düzey araştırmacı bilim insanı ve mühendisinden oluşan küresel bir ekip ile desteklenir. IoTeX, akıllı IoT ağlarını ve makine ekonomilerini güçlendirmek için blockchain, güvenli donanım ve veri hizmetleri yeniliklerini birleştirir. IoTe, merkezi olmayan bir güven dokusuyla hizmet vererek, IoTeX “fiziksel dünyayı blok öbek” ile bağlayarak geleceğin merkezi olmayan ekonomisini güçlendirecektir.

IoTeX Platformunun Yapısı

1. Yer Çekimi Zinciri

Yönetişim katmanı, platform için merkezi olmayan bir hükümet görevi görür. Oylama, kesiklik yapma ve protokolle ilgili teklifler gibi işleri basitleştirmek için canlılık odaklı bir fikir birliği şeması kullanılır.

Advertisement

2. Kök Zinciri

Orkestrasyon katmanı, bütün alt zincirlerin genel müdürü ve koordinatörüdür. Güvenlik odaklı Roll-DPoS fikir birliği mekanizması desteklenmektedir. Ayrıca; hedef, yüksek verimlilik ve güvenilirliktir.

3. Katman 2 Zincirleri

Operasyonel katman, belirli kullanım durumları ve uygulamaları ile ilgili iş mantığını ele alan somut bir ünitedir. Alt zincirler ve kök zincirle aynı Delegasyon havuzunu paylaşır, bu şekilde de her kullanıcı bir alt zinciri güvenli bir biçimde ve uğraşmadan döndürebilir.

IoTeX, blockchain 3.0’ın sınırlarını blockchain gizliliği, ölçeklenebilirlik ve hız alanındaki yeniliklerle zorlayan, uzun vadeli “ilk teknoloji” projesi olma özelliği taşıyor. Yüksek ölçeklenebilirlik ve anında sonuç sağlayan, randomize delegasyonlu hisse kanıtı (DPoS) bir fikir birliği mekanizması. Geleneksel DPoS’a ademi merkeziyetçilik eklemek için her dönemde rastgele seçilmiş Delegelerin seçimini kullanır.
Piyasa değeri yaklaşık olarak 18 bin dolar değerinde olan IoTeX’in kripto para borsasında toplam arzı 10.000.000.000 adet ancak şu an yalnızca 4.330.000.000 adet dolaşımda.


Leave A Reply