Initial Exchange Offering (IEO) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

IEO, ilk borsa teklifi anlamına gelir ve herhangi bir kripto para borsa platformunda gerçekleşir. IEO, kendine fon sağlamak için borsayla anlaşıp tokenini bu borsa üzerinden halka sunar.

Tokeni satan kişi IEO esnasında satılan tokenlerin yüzdesinin yanı sıra bir liste ücreti de öder. Bunun sebebi ise satışın bir borsa platformunda gerçekleşmesi. Satılan tokenlerin belirli bir yüzdesi borsalara ait olduğu için kripto para borsaları, tokeni pazarlama işleminde yardımcı olur.

IEO’ya katılan kişiler, ICO’yu yönetenlerin aksine herhangi bir akıllı sözleşmeye katkı göndermezler. Onun yerine, IEO’nun yapıldığı borsa platformunda bir hesap oluştururlar. Gün geçtikçe çoğalan kripto para borsaları IEO’ları benimsemeye başladı.

Initial Exchange Offering (IEO) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

ICO ve IEO Farkı

1. Airdrop

ICO’larda airdrop token düzenleyicisinin web sitesi üzerinden yapılırken IEO’larda borsa platformu platformu üzerinden yapılır.

Advertisement
2. Kitlesel Satış

Kitlesel satışı ICO’nun proje geliştiricileri tarafından yapılırken IEO’da, IEO’nun yapıldığı herhangi bir kripto para borsası yapar.

3. AML/ KYC Token İhtiyacı

ICO’larda AML/ KYC token ihtiyacı vardır ve projeden projeye değişiklik gösterir. IEO’da ise şart değildir. Borsa kullanıcıları AML/KYC’ye göre yönlendirir.

4. Pazar Bütçesi İhtiyacı

ICO’da şirketler için pazar bütçesi ihtiyacı çok yüksektir. Proje halk arasında dikkat çekmek ve para toplamak zorundadır. IEO’da ise ICO’ya göre daha az pazar bütçesi ihtiyacı vardır. Kripto para borsaları token startupları için aktif marketler oldukları için kazancı direkt olarak buradan elde ederler.

5. Crowdsale

ICO’da startup öncesi gerçekleştirilmesi gereken bir crowdsale yoktur. Herhangi bir kullanıcı ICO başlatabilir. IEO’da ise gerek vardır. Borsa şirketi platformdaki fonları yükseltebilecekse başlatır.

6. Token Listeleme

ICO’da kitlesel satışın ardından otomatik olarak token listelenmez. Startup kendi tokeninin listelenmesi için borsaya kendi ulaşır. IEO’da ise token kitlesel satış sonrası otomatik olarak listelenir.

7. Akıllı sözleşmeler

IEO’da akıllı sözleşmeler kripto para borsaları tarafından yönetilirken ICO’larda token satışını sürdüren startup tarafından yönetilir.

Avantajları ve Dezavantajları

IEO’ların en büyük avantajlarından biri güvendir. Kamuya açık bir kripto para borsasında IEO yürütülürken, halk her IEO projesini izler. Borsalar ise kripto para girişimlerini dikkatli bir şekilde onaylayarak itibarını zedelememeye özen gösterir. Bu yüzden IEO’larda şüpheli projelerin kripto para borsaları ile fon yaratmalarının önüne geçebilir.

IEO’nun akıllı sözleşmesini kripto para borsaları yönettiği için topluluk herhangi bir güvenlik problemi yaşamaz.

IEO, borsa platformlarında gerçekleştiği için projeleri halka arz etmek daha kolay. Kripto para borsalarına listeleme ücretinin yanında kripto paralarından belli bir yüzdesini ödemek zorunda olsalar bile borsaların projeleri pazarlama konusunda çok yardımı oluyor.

IEO’nun yapıldığı kripto para borsası, tokenin halka sunulmasının ardından kendi borsalarında o tokeni listelerler. Token satışı ile ilgili maliyetler başta pahalı olsa da IEO, daha verimli ve güvenli bir seçenek gibi gözüküyor.

Nasıl Katılırım?

Şu anda kripto para topluluğunda IEO’lar oldukça nadir. Bu durumda beğendiğiniz birini bulmanız sizin için zor olmayacaktır. Size uygun olan IEO’yu bulmanızın ardından, hangi kripto para borsasının bu satışı yaptığını bulmanız gerekiyor. Kripto para borsasını da bulduktan sonra o borsada bir hesap açmanız ve KYC ve AML doğrulama işlemini tamamlamanız gerekiyor.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra, IEO’ya katılabilmek için crowdsale’da kabul edilen bir kripto para birimini yatırın. Artık tek yapmanız gereken IEO tokenlerinizin listelenmesini beklemektir.


Leave A Reply