iExec (RLC) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

0

iExec, bulutlardaki yetki dağılımı sorununu ortadan kaldıran bir dijital para birimidir. iExec, her kullanıcının geleneksel bulut sağlayıcılarının maliyetinin belli bir kısmında bulut kaynaklarına erişebileceği bir dApps pazarı oluşturmak amacı ile blockchain teknolojisinden yararlanır.

iExec (RLC) Nedir? Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile bulut bilişim hizmetlerine olan ihtiyaç da artmakta. Nesnelerin interneti cihazları (loT), bir süre sonra ek kaynaklara ihtiyaç duyacaktır. Bu da akıllı sözleşmeler yardımı ile otomatikleştirilebilir ve cihazların istek üzerine bir kaynak sağlayıcısına bağlanmasına ve otomatik bir şekilde kripto para kullanarak tesise ödeme yapmasına olanak sağlayabilir.

Piyasada, birden fazla büyük bulut barındırma hizmeti sağlayıcısı bulunuyor. Bir tek varşığın bile büyük bir ağa sızması kişisel verilerinizi tehlikeye atabilir. Kişiye bağlı olan merkeziyetçilik, bir ağdan ödün verilse bile kripto varlıklarınızın çoğunluğunun risk birden fazla ağ üzerinden yayınlandığı için hala güvende olduğunu gösterir. Dağıtılmış Hizmet Reddi olarak da bilinen DDoS saldırıları tek ağı güçsüz duruma getirebilir. Buna karşın merkezsiz bir bulut bu tarz saldırılardan etkilenmez.

iExec, Ethereum protokolü üzerinde çalışacak biçimde tasarlanmıştır ve akıllı sözleşmelerini ya da işlemlerini Ethereum evreninde olduğu gibi yürütmek amacıyla dApps (Dağıtılmış Uygulamalar) için belli bir katman oluşturur. iExec platformu iki farklı seçenek sunar; kaynakları kiralamak ya da kaynak sağlayıcı olmak. Bu şekilde; iExec, bütün kullanıcıların büyük veri kümelerini analiz etme, al ve makine öğrenimini algoritmalarını oluşturma ya da 3D görüntüleri oluşturma gibi büyük hesaplama gücü gerektiren görevleri tamamlamasını sağlar.

Advertisement

Kullanıcılar, iExec ağını bir kaynak sağlayıcı olarak ya da kaynakların bir kaynağı olarak kullanabilirler. Geliştiriciler ise uygulama sağlayıcıları olarak kayıt olup uygulamalarını iExec blocchain dApp mağazasında yayınlayabilirler. Kullanıcıların hepsi, kullanılmadığı zamanlarda sunucularını ağa kiralayıp mevcut altyapılarına gelir elde edebilir.

Güvenilir mi?

iExec projesinin başında yer alan takımın bütün doğru kimlik bilgileri platformda mevcuttur. Bu takım, bir grup araştırmacı bilim insanı ve akademisyenlerden oluşmakta. Takım üyelerinden altısı doktora derecesine sahip ve deneyimli geliştiriciler, pazarlamacılar tarafından da desteklenmektedir.

Avantajları

iExec ağının ilk avantajı, kurumsal seviye olan bulut sağlayıcılarından daha düşük bir maliyeti vardır. Daha küçük şirketler ve bireyler de Yüksek Performanslı Bilgi İşlem’e (HCP) erişebilir. iExec’in temel teknolojisi XtremWeb-HEP’e dayanmaktadır. Bildiğiniz gibi; XtremWeb-HEP, 10 yıldan fazla süredir kamuya açık, açık kaynaklı, dağıtık bir bilgisayar yazılımıdır.

iExec, aynı zamanda enerji verimlidir. Bu şekilde şirketlerin diğerlerine kıyasla daha düşük bir maliyetle ölçeklendirilmesine izin verir.

RLC Nedir?

RLC, ER20 uyumlu olan Ethereum ağında bir kripto para birimidir. Elbette, bu da RLC şişreleme zamanının Ethereum programlama protokollerine uyduğunu aynı zamanda da Ethereum cüzdanı ile uyumlu olduğu anlamına gelir. Ayrıca iExec, oldukça kalabalık bir kripto para piyasasında güveni oluşturan Enterprise Ethereum Alliance (EEA) üyesidir.

iExec ağı, Ethereum blockchaini dışındaki işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için yan zincirler olarak adlandıılan bir altyapı eklemiştir. Bu şekilde ağda yeni olasılıklar açar ve işlem sürelerini azaltır.

RLC için Cüzdanlar

RLC kripto paraları saklamak için birçok cüzdan mevcut. Bunlardan bazıları; Jaxx, MyEtherWallet, Metamask, imToken’dir.

Sonuç olarak; iExec, dağıtılmış bulut bilişimindeki gün geçtikçe artan ihtiyaç için oldukça iyi bir blokchain çözümü sunar. iExec’in sahip olduğu sağlam ekip sayesinde kripto para piyasasında güvenilir konumdadır.


Leave A Reply