Hisse Senedi Ne İşe Yarar?

0

Hisse senedi nedir, ne işe yarar? Hisse senedinden nasıl kazanç elde ediliriz? Hisse senedi almadan önce bilinmesi gerekenler.

Hisse Senedi Ne İşe Yarar?

Hisse Senedi Ne İşe Yarar?

Hisse senedi almak demek hisse senedi aldığınız şirkete ortak olmanız anlamına gelir. Bu durumda oy hakkı alırsınız, rüçhan hakkından faydalanırsınız, temettü alırsınız. Hisse senedinden iki yolla para kazanılabilir. Hisse senedinden para kazanabilmeniz için;

*** Herhangi bir şirketin hisse senedini alarak mevcut şirketin büyüme potansiyeline yatırım yapmış olursunuz. Şirketin büyüme potansiyelinin hisse senedi fiyatına yansıması durumunda elinizdeki hisse senetleri değer kazanmış olur.Fiyatı artan hisse senetlerini satarak kazanç elde etmiş olursunuz.

Bu durumda hisse senedini satın alacağınız şirketin büyüme potansiyelinin yüksek, hisse senedi değerlerinin artar olması gerekmektedir. Hisse senedi satın aldığınız şirketin durumuna göre hisse senedi fiyatları değişiklik göstereceği için kesinlikle kar elde edilir gibi bir durum söz konusu değildir.

*** Hisse senedinden ikinci kazanç şekli ise temettüdür. Temettüden kazanç elde edilmesi için elinizdeki hisse senetlerini satmayarak elinizde tutmanız gerekir. Hisseler sizin elinizde iken, şirket yıl sonu bilançosunu tamamlayıp, genel kurula gider.Eğer yatırım yaptığınız şirket kar elde etmiş ise, yönetim kurulu genel kurula temettü dağıtma yönünde bir bilgi verir ve genel kurul bunu onaylarsa, şirketin dağıtacağı temettüden hisse senediniz oranında pay alırsınız.

Borsadaki şirketler kar paylarını en son yılın 31 Mayıs gününe kadar dağıtmak zorundadır.

Yorum Yazmak İstermisiniz?