Hazine Bonosu Nedir?

4

Hazine bonosu ne demektir? Hazine bonosunun getirisi nedir? Hazine bonoları nereden ve nasıl alınır, hakkında bilgi.

Hazine bonosu; 1 yıldan daha kısa süreli tahvillere bono, devlet tarafından çıkarılanlara ise hazine bonosu denir. Tahvil ile bono arasındaki tek fark süredir. (TAHVİL NEDİR, AYRINTILI BİLGİ)

Hazine bonoları, devlet tahvilleri gibi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan yani şimdiki adı ile Borsa İstanbul’dan bankalar ya da mevcut bu konuda yetkili aracı kuruluşlar vasıtası ile alınıp, satılabilirler. Hazine bonolarının üzerinde nominal bir değer vardır. Yatırımcı belli bir nominal değeri olan hazine bonosunu daha düşük bir fiyata alıp, aradaki fark kadar vadesi dolunca gelir elde eder. Yani mevcut değerinin daha altına aldığı bonoları zamanı geldiğinde değerinde satarak parasını değerlendirmiş olur ve bu şekilde yatım yapılmış olur.

Örneğin 100 lira nominal değeri olan hazine bonosunu yatırımcı 80 liraya alıp, vadesi geldiğinde 100 liradan satabilir. Ancak vadesi dolmadan hazine bonosunu satmak isterse bir zarar riski mevcuttur eğer ki yatırımcı bu zararı göze alıyorsa ya da daha düşük bir kar elde ederek de bu satışı gerçekleştirebilir. Ancak vadesinde yapılan hazine bonusu satışlarında zarar söz konusu dahi olmaz. Çünkü devlet bu bonolara güvence vermiştir.

Hazine bonosunun arkasında devlet güvencesi bulunduğu için oldukça güvenli ve tercih edilen bir yatırım aracıdır. Hazine bonoları istendiği zaman bozdurulabilir. Hazine bonosu alım satım işlemleri hafta içi her gün saat 10:00 ile 14:00 saatleri arasında yapılır. 3 ay ve daha fazla vadeli yatırımlarda genellikle optimum kar mevcuttur. Hazine bonolarının değeri faizlerden etkilenir. Faizler artınca değeri düşer, faizler düşünce de hazine bonolarının değeri artar. Aralarında genel olarak bu şekilde bir ilişki bulunmaktadır.


4 yorum

  1. Banka batarsa. Mevduat kayıtlı olmasada garantide. bonoda. yok karşılığı yoksa ödenmezmiş

  2. Ulan. Acık acık bankalarının sattığını hazine bonolarının karşılıksız sa. garantide olmadıgını söyleyin milleti kandır mayın

Yorum Yazmak İstermisiniz?